Część przedsiębiorców może już wkrótce płacić składki ZUS w innym terminie. Szykują się kolejne zmiany

Firma Dołącz do dyskusji (7)
Część przedsiębiorców może już wkrótce płacić składki ZUS w innym terminie. Szykują się kolejne zmiany

Już wkrótce możliwa będzie zmiana terminu płatności składek ZUS – miałyby to być pozytywne wiadomości zwłaszcza dla płatników, którzy obecnie muszą uiścić składki do 15. dnia każdego miesiąca. Zmiana byłaby wprowadzona przy okazji planowanej automatyzacji rozliczeń z ZUS. 

Zmiana terminu płatności składek ZUS

Obecnie obowiązują trzy terminy płatności składek ZUS. Do 5. dnia miesiąca składki uiszczają jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe. Do 10. dnia miesiąca – osoby fizyczne, które opłacają składkę wyłącznie za siebie. Z kolei pozostali płatnicy, którzy zatrudniają pracowników, płacą składki ZUS do 15. dnia miesiąca. Składki zawsze opłaca się za miesiąc poprzedni – czyli wpłatą w maju uiszcza się należność za kwiecień itd.

Okazuje się jednak, że możliwa jest zmiana terminu płatności składek ZUS. Jak podaje PIT.pl, na wczorajszym posiedzeniu Rady Przedsiębiorców z udziałem przedstawicieli Zakładu omawiano taką możliwość. Zmiana miałaby zostać wprowadzona przy okazji planowanej automatyzacji rozliczeń składek ZUS.

Na czym polegałaby zmiana? Skorzystaliby przede wszystkim płatnicy, którzy nie opłacają składek tylko za siebie, ale również – za pracowników. Zgodnie z projektowanymi zmianami zamiast do 15. dnia miesiąca, mieliby czas na opłacenie składek do 20. dnia miesiąca. Zmiana byłaby zatem kosmetyczna, jednak dla wielu pracodawców – wciąż mogłaby być opłacalna. Na razie jednak nie wiadomo, kiedy konkretnie zmiana terminu płatności składek ZUS mogłaby zostać wprowadzona. Przypuszczalnie nastąpiłoby to nie wcześniej niż za 1-2 lata.

Przedsiębiorcy czekają na automatyzację rozliczeń

Kwestią, która jeszcze bardziej interesuje większość przedsiębiorców, jest wspomniana automatyzacja rozliczeń. Według wstępnych założeń pierwsze rozwiązania mogłyby zostać wprowadzone już w przyszłym roku. ZUS miałby stać się czymś w rodzaju „wirtualnego biura rachunkowego”. Celem automatyzacji jest odciążenie przedsiębiorców i zmniejszenie ryzyka błędu, m.in. jeśli chodzi o wyliczanie składek ZUS. To zadanie przejąłby właśnie Zakład – przedsiębiorca musiałby jedynie zaakceptować przygotowane rozliczenie. Fakt, że ZUS rozliczy składki za przedsiębiorcę nie podoba się jednak wszystkim. Część osób prowadzących firmy obawia się, że – przynajmniej początkowo – błędy mogą pojawiać się nawet częściej niż przy rozliczaniu składek przez przedsiębiorcę.

Plany ZUS-u są zresztą jeszcze bardziej ambitne – automatyzacja ma zostać wprowadzona również w przypadku emerytur i zasiłków. Prawdopodobnie jednak nastąpi to dopiero po wprowadzeniu ułatwień dla przedsiębiorców. Jeśli chodzi zresztą o poszczególne świadczenia, ZUS też chce w całości przejść na wypłatę bezgotówkową – czyli jedynie na konto w banku. Nie wiadomo jednak, czy ten pomysł również zostanie ostatecznie wprowadzony w życie, bo może spowodować głęboki sprzeciw – zwłaszcza po stronie starszych osób.