REKLAMA
  1. Home -
  2. Państwo -
  3. Szykują się spore zmiany w dziedziczeniu. Jest już projekt Ministerstwa Sprawiedliwości
Szykują się spore zmiany w dziedziczeniu. Jest już projekt Ministerstwa Sprawiedliwości

Już kilka miesięcy temu informowaliśmy, że Ministerstwo Sprawiedliwości chce dodać uporczywe niepłacenie alimentów jako nową przesłankę niegodności dziedziczenia. Nie płacisz alimentów, nie dziedziczysz - to jedna z zaproponowanych zmian. Teraz to już nie tylko plany. Ten zapis znalazł się w projekcie ustawy wraz z innymi, które wprowadzają zmiany w dziedziczeniu.

Zmiany w dziedziczeniu

Pierwsza zmiana, którą wprowadza projekt ustawy zmieniający Kodeks cywilny, dotyczy rozszerzenia art. 928 par. 1. To właśnie on mówi o tym, kiedy spadkobierca może być uznany przez sąd za niegodnego. Dziś może tak być, jeśli:

  • spadkobierca dopuścił się umyślnie ciężkiego przestępstwa przeciwko spadkodawcy,
  • podstępem lub groźbą nakłonił spadkodawcę do sporządzenia lub odwołania testamentu albo w taki sam sposób przeszkodził mu w dokonaniu jednej z tych czynności,
  • umyślnie ukrył lub zniszczył testament spadkodawcy, podrobił lub przerobił oświadczeie woli albo świadomie skorzystał z testamentu przez inną osobę podrobionego lub przerobionego.

Nie płacisz, nie pomagasz? Nie dziedziczysz

Projekt dodaje jeszcze jedną okoliczność, która pozwala na uznanie spadkobiercy za niegodnego, czyli - jeśli "uporczywie nie wykonywał obowiązku alimentacyjnego wobec spadkodawcy lub uporczywie uchylał się od sprawowania opieki nad spadkodawcą". Autorom tej zmiany nie chodziło tylko o tych, którzy nie płacą alimentów na swoje dzieci. Chodzi też o dorosłe dzieci, które nie płacą na starszych rodziców, którzy znaleźli się w niedostatku. A także o dzieci, które nigdy nie doświadczyły niczego dobrego ze strony rodzica, a w razie ich śmierci, ten rodzic ma prawo do spadku po nich.

REKLAMA

"Nie powinno być tak, że korzyści ze spadku odniesie osoba uporczywie uchylające się od wykonywania obowiązku alimentacyjnego w stosunku do spadkodawcy, pomimo realnej możliwości jego spełnienia" wyjaśnił resort sprawiedliwości swoją intencję.

Wujenki stryjka szwagra brat bez spadku

To nie jedyna zmiana. Kolejne dotyczą dziedziczenia przez dziadków spadkodawcy. Jedna z nich mówi, że jeśli, którekolwiek z dziadków spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, to udział spadkowy przypada w równych częściach dzieciom zmarłego dziadka. Jeśli te dzieci nie żyją, to ich dzieciom. A jeśli i one nie żyją, to spadek przypada pozostałym dziadkom. Chodzi o to, aby wyłączyć z dziedziczenia stryjeczne i cioteczne wnuki czy nawet dalszych krewnych.

REKLAMA

Tam, gdzie Kodeks cywilny mówi o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, w projekcie pojawia się zapis, który precyzuje, że jeśli złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku wymaga zezwolenia sądu, bieg terminu na złożenie oświadczenia ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania sądowego. Chodzi o sytuację, w której spadkobierca jest nieletni i nim sąd wyda zezwolenie na przyjęcie czy odrzucenie spadku mija półroczny termin,  w którym spadkobierca miał obowiązek złożyć oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Zwłoka była spowodowana oczekiwaniem w sądzie, a konsekwencją dla dziecka było przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. A to oznacza, że spadkobierca przyjmuje ograniczoną do wartości spadku, ale jednak, odpowiedzialność za długi spadkodawcy. Ten zapis ma chronić dzieci przed takimi sytuacjami.

W projekcie jest więcej zmian. Dotyczą one nie tylko Kodeksu cywilnego, ale także innych ustaw. Na przykład Kodeksu postępowania cywilnego. Ich celem jest usprawnienie przeprowadzania spraw spadkowych.

REKLAMA
Dołącz do dyskusji
Najnowsze
Warte Uwagi