Sejm przyjął nowe przepisy. Obejmą od 1 stycznia nawet ponad 2 mln przedsiębiorców

Firma Podatki Dołącz do dyskusji
Sejm przyjął nowe przepisy. Obejmą od 1 stycznia nawet ponad 2 mln przedsiębiorców

Przedsiębiorcy muszą przygotować się na kolejny zmiany od 1 stycznia 2025 r. Tym razem chodzi o prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a konkretniej – kasową metodę rozliczania przychodów i koszów uzyskania przychodu. 

Zmiany w KPiR w 2025 r. O czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

Rządzący, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, postanowili wprowadzić kasowy PIT – dzięki czemu przedsiębiorcy będą mogli księgować przychody dopiero w momencie, gdy otrzymają zapłatę od kontrahenta (co oznacza jednocześnie, że dopiero wtedy powstanie też obowiązek podatkowy). Jednocześnie zmieni się też to, że przedsiębiorca, który zdecyduje się na metodę kasową, będzie mógł uwzględnić koszty uzyskania przychodu w KPiR dopiero po uregulowaniu własnych zobowiązań. Dziś Sejm przyjął nowelizację ustawy o PIT, czym ostatecznie potwierdził, że zmiany zaczną obowiązywać już od 1 stycznia 2025 r. (prawdopodobieństwo zawetowania przez prezydenta Dudę nowelizacji jest niewielkie).

Warto jednocześnie mieć na uwadze fakt, że kasowy PIT nie zwolni przedsiębiorców z konieczności zapłaty podatku dochodowego, jeśli kontrahent w ogóle nie opłaci faktury – zgodnie z nowymi przepisami, jeżeli kontrahent nie zrealizuje płatności w ciągu dwóch lat (licząc od dnia wystawienia faktury), to przedsiębiorca, który zapłaty nie otrzymał, i tak będzie musiał rozliczyć podatek. Od tego obowiązku nie uchroni przedsiębiorcy nawet likwidacja działalności przed upływem wspomnianych dwóch lat.

Dla kogo kasowy PIT?

Kto będzie mógł skorzystać z nowego rozwiązania? Kasowy PIT będzie mógł wybrać przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, który osiągnął w poprzednim roku podatkowym przychody nieprzekraczające milion złotych, a ponadto który nie prowadzi ksiąg rachunkowych w związku z prowadzoną działalnością i wystawia faktury innym przedsiębiorcom. Warto jednocześnie pamiętać, że przedsiębiorca będzie musiał złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o wyborze metody kasowej rozliczania przychodów – tego obowiązku należy dokonać do 20 lutego (albo do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej, jeśli dana osoba dopiero założyła działalność).

Z kasowego PIT-u będzie można zrezygnować – ale dopiero po całym roku podatkowym. Warto też pamiętać o tym, że jeżeli podatnik nie złoży oświadczenia o rezygnacji do 20 lutego kolejnego roku, to kasowy PIT zostanie przedłużony automatycznie.

Konieczne będzie dostosowanie pozostałych przepisów

Kasowy PIT wymusza również dostosowanie pozostałych przepisów. Stąd też projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Uregulowana zostanie m.in. zostać kwestia dokonywania wyceny spisu z natury przy kasowej metodzie rozliczania – dlatego przedsiębiorcy muszą śledzić zmiany w tym aspekcie.