W najbliższym czasie szykuje się kilka zmian w prawie bankowym. Rządzący chcą nałożyć na banki nowy obowiązek, ale też – poszerzyć ich uprawnienia.
Nowelizacja Prawa bankowego coraz bliżej. Projekt już w wykazie prac legislacyjnych
We wtorek w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano projekt nowelizacji Prawa bankowego – a konkretniej projekt zmiany ustawy o prawie bankowym oraz ustawy o ewidencji ludności. Co ma ulec zmianie?
Jak można znaleźć w opisie projektu, chodzi przede wszystkim o nałożenie na banki nowego obowiązku:
Proponuje się, aby banki miały obowiązek uzyskiwania informacji o dacie śmierci posiadacza rachunku bankowego bezpośrednio z rejestru PESEL, co umożliwi szybkie zamknięcie rachunków cechujących się brakiem aktywności ich posiadaczy, tzw. „rachunków uśpionych”.
Banki mają zatem sprawdzać – po upływie 5 lat od wydania ostatniej dyspozycji dotyczącej rachunku – czy posiadacz rachunku nadal żyje. Tym samym jeśli ktoś nie będzie używać konta przez 5 lat (czyli np. zlecać przelewów, wypłat itd.), to bank miałby obowiązek zweryfikować w rejestrze PESEL. Aby poznać dane z rejestru, bank będzie musiał wystąpić do ministra właściwego do spraw cyfryzacji o udostępnienie danych pozwalających ustalić, czy posiadacz rachunku rachunku nadal żyje, a jeśli nie – to jaka jest data jego śmierci. Data ta jest potrzebna ze względu na fakt, że wiążą się z nią określone skutki – chodzi o rozwiązanie umowy rachunku bankowego oraz kwestię związania tą umową do chwili wypłaty przez bank środków pieniężnych osobie, która posiada do nich tytuł prawny. Mowa tym samym o wypłacie środków osobie, która dziedziczy po zmarłym – czy to na podstawie testamentu, czy na mocy ustawy.
Warto przy okazji zaznaczyć, że bank nie będzie musiał sprawdzać danych z rejestru nawet, jeżeli na danym rachunku nie wydano żadnej dyspozycji od 5 lat, o ile posiadacz tego rachunku posiada więcej niż jedno konto w danym banku – i z innych rachunków korzysta aktywnie.
Nowelizacja przyniesie jednak zmiany korzystne również dla samych banków
O ile opisana wyżej zmiana oznacza dla banków dodatkowy obowiązek (a tym samym konieczne będzie wdrożenie dodatkowych procedur i przeszkolenie pracowników), o tyle planowana nowelizacja przewiduje też pewne uproszczenie dla banków. W opisie projektu można przeczytać, że
Uproszczona została także procedura przekazania informacji zbiorczej przez bank, która polega na zwolnieniu banków z przekazania informacji zbiorczej w odniesieniu do umów rachunku bankowego posiadacza rozwiązanych albo wygasłych, w których upłynął już, wynikający z odrębnych przepisów, właściwy okres wymagany do przechowywania przez bank związanych z tymi umowami informacji i dokumentów.
Planowany termin przyjęcia projektu przez Ministerstwo Finansów to II kwartał 2025 r.