Jakich zmian mogą spodziewać się pracownicy w 2025 r.? Ten rok przyniesie kolejne reformy dotyczące m.in. czasu pracy i urlopów, choć nie tylko. Część zmian już weszła w życie.
Zmiany w prawie pracy w 2025 r.: czas pracy i dodatkowy urlop
W 2025 r. pracownicy mogą spodziewać się zmian dotyczących m.in. wymiaru czasu pracy. Po pierwsze, w tym roku dniem wolnym od pracy stanie się Wigilia. To natomiast oznacza, że w 2025 r. wymiar czasu pracy wyniesie 249 dni pracy – zakładając pełny etat, czyli 8 godzin dziennie, daje to 1992 godziny pracy.
Jeśli jednak chodzi o czas pracy, w 2025 r. pracowników czeka jeszcze jedna zmiana – mowa o niedzielach handlowych w grudniu, co jest zresztą bezpośrednio związane z wolną Wigilią. W zamian wprowadzona zostanie dodatkowa niedziela handlowa przed 24 grudnia; tym samym zakaz handlu nie będzie obowiązywać w trzy niedziele poprzedzające Wigilię. Obecnie są to jedynie dwie niedziele. Jednocześnie należy zaznaczyć, że mimo trzech niedziel handlowych poprzedzających 24 grudnia, pracownicy będą zobowiązani do pracy maksymalnie przez dwie niedziele w miesiącu.
Do zmian w prawie pracy w 2025 r. należy zaliczyć również dłuższy urlop macierzyński. Mowa o urlopie dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych (lub urodzonych w terminie, ale wymagających hospitalizacji). Uzupełniający urlop macierzyński ma wynieść od 8 do maksymalnie 15 tygodni, w zależności od tego, kiedy urodziło się dziecko lub jak długi był jego pobyt w szpitalu.
Wyższe minimalne wynagrodzenie i dodatki
Od 1 stycznia wzrosło również minimalne wynagrodzenie za pracę – z 4300 do 4666 zł brutto (co oznacza wypłatę na poziomie nieco ponad 3500 zł „na rękę”). Wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia wzrosły również inne świadczenia; przykładem może być dodatek za pracę w nocy. Oprócz tego wzrosło też wynagrodzenie za czas przestoju w firmie, odprawy pracownicze, świadczenie na czas praktyki absolwenckiej, a także – zasiłek chorobowy. Warto też wspomnieć o odszkodowaniu za naruszenie zasad równego traktowania.
Zmiany dotyczące układów zbiorowych pracy
Kolejna zmiana w prawie pracy w 2025 r. dotyczy układów zbiorowych pracy; nowe przepisy weszły w życie już 1 stycznia. Zmiany obejmują m.in. określenie zakresu treści układu pracy, uproszczenie procedur rejestrowania układów zbiorowych, możliwość skorzystania z pomocy mediatora w przypadku sporów czy określenie maksymalnego czasu obowiązywania układów.
Oprócz tego w 2025 r. zmieniają się zasady obliczania wysokości zasiłku dla bezrobotnych czy podniesione zostają kwoty pożyczek dla pracodawców na utworzenie miejsc pracy dla osób z niepełnosprawnościami. Można się też spodziewać, że jeszcze w tym roku wprowadzone zostaną przepisy o jawności wynagrodzeń pracowników czy zmiany zasad ustalania stażu pracy.