Pozytywne zmiany w rejestracji samochodów – kierowcy zapłacą mniej

Moto Dołącz do dyskusji (64)
Pozytywne zmiany w rejestracji samochodów – kierowcy zapłacą mniej

Zmiany w rejestracji samochodów już wkrótce mogą stać się faktem. Rząd chce, by kierowcy nieco zaoszczędzili. Chodzi o wymianę tablic rejestracyjnych, a właściwie – o brak konieczności wymiany. Nowy właściciel samochodu nie musiałby, według przygotowywanego projektu, wymieniać tablic po poprzedniku. To jednak nie jedyne planowane zmiany.

Zmiany w rejestracji samochodów 2019

Do tej pory osoba, która kupowała samochód nie w salonie, a w komisie czy od osoby prywatnej, była zobowiązana do wymiany tablic rejestracyjnych po poprzedniku. Za taką „przyjemność” musiała zapłacić 80 zł. A jest to tylko jeden z wielu kosztów rejestracji samochodu. Rząd jednak chce zniesienia tego obowiązku. Zdaniem pomysłodawców projektu nowelizacji prawa o ruchu drogowym planowane zmiany w rejestracji samochodów miałyby przynieść korzyści nie tylko kierowcom, ale także wydziałom komunikacji. Mniej formalności to mniej udręki dla właścicieli aut, a także mniej obowiązków dla pracujących w wydziałach urzędników.

Zniesienie obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych to zresztą tylko jeden z pomysłów zawartych w projekcie. Resort infrastruktury chce również, by właściciel samochodu mógł zachować dotychczasowy numer rejestracyjny auta. Byłoby to możliwe pod warunkiem, że samochód był wcześniej zarejestrowany w Polsce. Wśród proponowanych zmian jest również zniesienie obowiązku wydawania karty pojazdu przy pierwszej rejestracji. Obecnie taką kartę wydaje starosta, producent lub importer, który wprowadził auto do obrotu w Polsce. Konkretne rozwiązania mają być przedstawione pod koniec czerwca, możliwe zatem, że niektóre pomysły ulegną modyfikacjom lub że pojawią się zupełnie nowe.

Wymiana tablic rejestracyjnych przy kupnie samochodu

Pomysł zniesienia obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych przy kupnie samochodu nie jest nowy. Pierwsze dyskusje prowadzono już w ostatnich miesiącach 2018 r. Odpowiednią interpelację wniósł zresztą poseł Piotr Liroy-Marzec. Zauważył on, że wiele osób narzeka na długie kolejki w wydziałach i konieczność załatwienia dodatkowych formalności. Już pod koniec 2018 r. resort infrastruktury zaczął planować wprowadzenie pakietu deregulacyjnego, który obejmowałby m.in. zniesienie obowiązku wymiany tablic. Wszystko wskazuje na to, że zmiany zawarte w projekcie, który trafił właśnie do prac, mogą być częścią pakietu. Pytanie brzmi jednak, co ostatecznie się w nim znajdzie.