Kolejna zła wiadomość dla osób planujących zakup nieruchomości. Wiele zależy od tego, co zrobi rząd

Finanse Nieruchomości Dołącz do dyskusji
Kolejna zła wiadomość dla osób planujących zakup nieruchomości. Wiele zależy od tego, co zrobi rząd

Informacja o możliwości przedłużenia wakacji kredytowych do 2024 r. wzbudziła spore kontrowersje. Prezes PFR dementował możliwość wprowadzenia tego rozwiązania, ale rzecznik rządu nie był aż tak kategoryczny w swojej wypowiedzi. Jeśli jednak wakacje kredytowe faktycznie zostaną przedłużone, to o ile będzie to dobra wiadomość dla kredytobiorców, to za to fatalna dla innej grupy – czyli osób, które dopiero planują zakup mieszkania. Szansa na spadki cen nieruchomości będzie jeszcze mniejsza.

Znaczące spadki cen mieszkań w 2023 r. coraz mniej prawdopodobne

Jeszcze kilka miesięcy temu mogło się wydawać, że spadki cen nieruchomości są tylko kwestią czasu. W drugiej połowie roku widoczne zresztą już były pierwsze korekty cen mieszkań. Osoby, które planują zakup lokalu mieszkalnego czy domu mogły mieć zatem nadzieję na znaczące spadki cen mieszkań już w 2023 r.

Pierwszą przeszkodą stał się zapowiedziany przez rząd program Pierwsze Mieszkanie. Można się bowiem spodziewać, że zainteresowanie nieruchomościami, jeśli program faktycznie wejdzie w życie, gwałtownie wzrośnie, m.in. ze względu na atrakcyjny kredyt hipoteczny na 2 proc. Dodatkowo jest szansa, że KNF obniży bufor, który banki muszą uwzględniać przy ocenie zdolności kredytowej. Tym samym więcej osób byłoby w stanie kupić nieruchomość na kredyt (obecnie, mimo że zdolność kredytowa nieco odbiła, nadal nie jest to takie proste). To wszystko z kolei może sprzyjać nie spadkom, a wręcz wzrostom cen nieruchomości.

Teraz jednak pojawiło się drugie potencjalne zagrożenie. Chodzi o możliwe przedłużenie wakacji kredytowych w 2024 r. Zgodnie z aktualnymi przepisami, z wakacji można skorzystać do końca roku. Jeśli jednak sytuacja kredytobiorców pogorszyłaby się znacząco (a nie jest to wcale takie nieprawdopodobne, o czym pisałam w pierwszym tekście o możliwości przedłużenia wakacji kredytowych), rząd mógłby przedłużyć funkcjonujące obecnie rozwiązanie. Dodatkowo mamy rok wyborczy; partia rządząca mogłaby dzięki temu zyskać przychylność chociaż części kredytobiorców.

Jeśli jednak wakacje kredytowe faktycznie zostałyby przedłużone, to – jak zwracają uwagę analitycy Expandera – szansa na znaczące spadki cen mieszkań w 2023 r. byłaby jeszcze mniejsza. Inna zła wiadomość jest taka, że w takiej sytuacji banki mogłyby podwyższyć marże dla nowych kredytów hipotecznych – chcąc częściowo przerzucić koszt przedłużenia wakacji kredytowych dla klientów.

Jakby tego było mało, ceny mieszkań już zaczęły rosnąć

Z raportu Expandera i Rentier.io wynika w dodatku, że ceny nieruchomości w grudniu 2022 r. – w porównaniu do listopada – już wzrosły średnio o 1,7 proc. Na razie oczywiście trudno mówić o jakimkolwiek trendzie wzrostowym, ale z pewnością jest to niepokojąca informacja dla osób, które myślą o kupnie mieszkania czy domu.