Znajomy zagadał na Facebooku? To może być próba wyłudzenia przez hackera

Finanse Technologie Dołącz do dyskusji (353)
Znajomy zagadał na Facebooku? To może być próba wyłudzenia przez hackera

Hakerzy włamują się na konta na Facebooku nie po to, żeby czytać prywatne wiadomości, a w celu sprytnego wyłudzenia pieniędzy.

Korzystając z Facebooka trzeba być bardzo ostrożnym, bo na każdym kroku czają się tam oszuści. Niemal codziennie można znaleźć na tym portalu nowe fałszywe wiadomości, które po kliknięciu naciągają na płatne SMSy. Teraz jednak rośnie fala alarmów o hakerach, którzy włamując się na konta wyłudzają pieniądze od znajomych ofiary.

Z odnalezionych w internecie doniesień wynika, że procedura działania jest niezwykle prosta. Poprzez wbudowany w serwis komunikator może do nas napisać znajomy. Będzie on miał nad wyraz zwyczajną prośbę. Braknie mu na koncie funduszy niezbędnych do szybkiego przelewu przez internet i poprosi o szybką, drobną wpłatę, obiecując że czym prędzej odda należność w gotówce – i to z nawiązką.

Czy taka informacja rzekomo pochodząca od znajomego brzmi prawdopodobnie? Zdecydowanie – ja sam kilkukrotnie w ten sposób pomogłem osobie z tego samego banku, której akurat brakowało kilku złotych do przelewu. Warto jednak być czujnym przy tego typu procederach.

Najlepiej oczywiście ze znajomym skontaktować się telefonicznie lub za pośrednictwem innego komunikatora, żeby potwierdzić jego tożsamość i zamiary. Dzięki takiemu podwójnemu zapewnieniu, będziemy wiedzieli, że prośba pochodzi od niego, a nie hakera, który przejął władzę nad jego kontem.

Równocześnie zwracajmy też uwagę na dwa aspekty. Po pierwsze, starajmy się raz na czas zmieniać hasło, najlepiej na zawierające co najmniej osiem znaków, w tym małe i wielkie litery, cyfry a także znaki interpunkcyjne, takie jak wykrzyknik czy hash.

Pamiętajmy też, że dokonując jakiegokolwiek przelewu musimy na każdym kroku sprawdzać, czy podany numer konta jest właściwy. Ostatnio korzystanie z serwisów bankowych utrudniają wirusy, które w końcowym kroku transakcji podmieniają dane w taki sposób, żeby kwota została przekazana przestępcy.

Także kolejny raz alarmujemy – nie należy ufać promocjom, takim jak otrzymanie telefonu iPhone do testów za 1 zł. Nawet drobne przelewy często służą do potwierdzenia danych w celu założenia konta bankowego czy uzyskania kredytu. O szczegółach tego procederu pisaliśmy w osobnym artykule.

Problemy z prywatnością i bezpieczeństwem w sieci, potrzebujesz pomocy prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.