Kto i na jakich zasadach może ostatecznie uzyskać zwolnienie ze składek ZUS i opłaty prolongacyjnej? Zakład wyjaśnia

Firma dołącz do dyskusji (52) 01.04.2020
Kto i na jakich zasadach może ostatecznie uzyskać zwolnienie ze składek ZUS i opłaty prolongacyjnej? Zakład wyjaśnia

Edyta Wara-Wąsowska

Tarcza antykryzysowa została podpisana przez prezydenta. Jednym z jej założeń jest zwolnienie przedsiębiorców ze składek ZUS. Kto ostatecznie i na jakich zasadach będzie mógł skorzystać z tego rozwiązania? Co z ulgą prolongacyjną? 

Zwolnienie przedsiębiorców ze składek ZUS. Kto skorzysta?

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, zwolnienie przedsiębiorców ze składek ZUS będzie przysługiwać samozatrudnionym i przedsiębiorcom prowadzącym mikrofirmy i zatrudniającym do 9 osób. Przedsiębiorcy będą zwolnieni z płacenia składek zarówno za samych siebie, jak i swoich pracowników. Zwolnienie będzie dotyczyło składek za okres marzec-maj 2020 r.

Warunkiem skorzystania ze zwolnienia jest rejestracja firmy przed 1 lutego 2020 r. Dodatkowo w przypadku samozatrudnionych miesięczny przychód za miesiąc poprzedzający złożenie wniosku nie może wynieść więcej niż 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia, czyli więcej niż 15 681 zł.

Należy jednak pamiętać, że to nie jedyne warunki, jakie trzeba spełnić. Przedsiębiorcy, którzy chcą uzyskać zwolnienie ze składek ZUS, nie mogą jednocześnie zalegać z opłacaniem należności z tytułu składek za okres dłuższy niż 12 miesięcy (na dzień 31 grudnia 2019 r.). Wyjątkiem jest sytuacja, gdy na dzień 31 grudnia 2019 r. przedsiębiorca zalegał z opłacaniem składek na okres dłuższy niż rok, ale zdążył podpisać z ZUS-em umowę o rozłożenie należności na raty.

Co istotne, zwolnienie przedsiębiorców ze składek ZUS nie oznacza utraty prawa do świadczeń zdrowotnych i z ubezpieczeń społecznych za okres zwolnienia ze składek. Przedsiębiorcy zachowują też prawo do świadczeń w razie choroby i macierzyństwa. Oczywiście pod jednym warunkiem, że przed 1 lutego 2020 r. opłacali dobrowolne ubezpieczenie chorobowe.

Tymczasowe zniesienie opłaty prolongacyjnej

Innym rozwiązaniem zawartym w tarczy antykryzysowej jest tymczasowe zniesienie opłaty prolongacyjnej. To opłata naliczana za prolongowanie terminu płatności należności – w tym wypadku należności za składki ZUS, które zostały odroczone lub rozłożone na raty. Tymczasowe zniesienie opłaty prolongacyjnej dotyczy zarówno składek za samego przedsiębiorcę jak i za osoby, które zatrudnia.

Co ważne, w tym przypadku przedsiębiorcy nie muszą spełniać właściwie żadnych dodatkowych warunków. Nie ma znaczenia ani termin zarejestrowania działalności, ani wielkość firmy. Ze zwolnienia z opłaty prolongacyjnej mogą skorzystać zatem zarówno samozatrudnieni jak i duże firmy.

Należy jednak pamiętać, że ulga dotyczy składek od stycznia 2020 r.

Świadczenie postojowe dla samozatrudnionych i mikrofirm

ZUS przypomina również, że będzie realizować świadczenie postojowe dla samozatrudnionych i mikrofirm – na łamach Bezprawnika opisywałam już, kto może je otrzymać i jakie warunki należy spełnić, by otrzymać świadczenie.

52 odpowiedzi na “Kto i na jakich zasadach może ostatecznie uzyskać zwolnienie ze składek ZUS i opłaty prolongacyjnej? Zakład wyjaśnia”

 1. Czy zwolnienie ze składek ZUS za pracowników dotyczy tylko częsci płaconej przez pracodawcę czy całości?

  • „Wykazanych w deklaracja rozliczeniowych złożonych za ten okres” wnioskuję, że całość. Wymienione są też składki zdrowotne, a te nie są w części płaconej przez pracodawcę.

 2. Większość z „Polaków” to chodzący, pogodzeni z losem niewolnicy!Otóż obecnie mamy do czynienia z sytuacja nadzwyczajną! W sytuacji nadzwyczajnej, na przykład zagrażającej życiu przedsiębiorcy, szpital obligowany jest ratować jego życie ie bacząc na zaległości z haraczem ZUS-owskim! Władze to nie są właściciele państwa, tylko słudzy (służący) narodu, który jest właścicielem Polski!!!

  W Polsce w związku z pandemią zaistniała sytuacja nadzwyczajna i nie można dzielić potrzebujących na podgrupy „grzecznych”, których nakarmimy i „niegrzecznych”, którzy z rożnych powodów nie wywiązali się ze swoich „obowiązków kontrybucyjnych” względem państwa, przez co od tego państwa „kromki chleba” w potrzebie czarnej godziny nie dostaną. Władza jest tylko administratorem majątku pana. A panem i właścicielem państwa jest Naród! Tak też z woli pana, zapisanej w art.67 Konstytucji, punkt 2, który brzmi;
  „Obywatel pozostający bez pracy nie z własnej woli i nie mający innych środków utrzymania ma prawo do zabezpieczenia społecznego, którego zakres i formy określa ustawa”
  A z czyjej to winy zamknięto nasze ubogie warsztaciki pracy?! Ano z winy władz i podjętych przez nie decyzji.
  A zatem obowiązkiem władzy jest nakarmienie głodnego obywatela w sytuacji nadzwyczajnej, szczególnie obecnie, kiedy to sama władza pro publico bono (dla dobra publicznego) zamknęła wielu przedsiębiorcom ich warsztaty pracy, przerywając im możliwość pozyskania pieniędzy na własne utrzymanie. Tym „ofiarom” dobra publicznego społeczeństwo korzystające z ich poświęcenia winno solidarnie pomóc w ich niedoli, chociażby dzieląc się publicznym „chlebem”.
  Niedopuszczalną zbrodnią władzy jest rozdawnictwo publicznego chleba dla pokornych, grzecznych, płacących daniny publiczne obywateli, w chwili czarnej godziny, a pozbawienie opieki i pomocy państwa tych, którzy władzy nie służyli. Wielu z nich nie służyło w różnym stopniu i z różnych przyczyn, na przykład nie zdążyli zarobić na opłacenie haraczu ZUSowsko-podatkowego w ostatnim czasie, a teraz dodatkowo nie mogą zarobić już nie tylko na te haracze, ale na własny chleb. A tychże obywateli władza ludowa zamierza pozbawić dodatku „chlebnego” na przetrwanie pandemii.
  Ja w tym miejscu, aby nie rozwlekać tematu, nie będę się rozpisywał nad błędami w rozdawnictwie, takimi, jak udzielanie pomocy przedsiębiorcom, których przychód sięga 9 milionów rocznie, albo rolnikom, którzy w czasie paniki zwiększali możliwości sprzedaży ich płodów rolnych i żywca.
  Skupiam się jeno na kolejnej krzywdzie ludzkiej ze strony władzy na Polskę, które zamierzam nagłaśniać i domagać się jak najszybciej objęciem pomocą ekonomiczną wykluczonych z niej „niepokornych” obywateli/przedsiębiorców.
  Lamenty związane z brakiem funduszy w budżecie zostawiam na inne dywagacje. Jak to powiedziała jedna mądra – wystarczy nie kraść. Dziś ratujemy potrzebujących, abstrahując od samej pandemii.

  Za chwilę nagrywam kolejny VI odcinek mojej audycji n You Tube i o tym będę precyzyjnie mówił (Szukajcie za 4 dni) ~Krzysztof Kornatowicz

 3. To ten koronawirus wg naszych rządzących to twór który atakuje tylko cudownych i w dobrej kondycji. Jeżeli ktoś miał problemy ze spłatą ZUS (haraczu! za to ze śmiał podjąć próbę prowadzenia firmy) w grudniu 2019 to wirus go dziś nie dotyka – omija go łukiem i „mówi”: ty biedaku masz zaległość to ci nie zagrożę….. a może wszyscy będący w trudnej sytuacji w grudniu 2019 dziś świetnie prosperują bo mamy koronawirusa…. A jak ktoś zalega za styczeń i luty 2020 to już będzie zwolniony?! Co za absurdalny przepis, co za „geniusz” na to wpadł. Co ma sytuacja z grudnia do sytuacji dziś? Leżało się w grudniu to dziś można jeszcze skopać i dobić? Gratuluję rządowi (celowo przez małe r). Ważne żeby wybory się odbyły… reszta może paść.

 4. Inna myśl….. skoro dla utrzymania miejsca pracy możemy obniżyć wymiar etatu i płacę to może by tak politykom dać najniższą? Ile kombinezonów czy maseczek specjalistycznych można by za to kupić? W tej sytuacji jesteśmy wszyscy razem – politycy nawołują do solidarności ale sami solidarni nie są.

 5. A największe firmy padną . Pozwalniają setki tysięcy ludzi. Dlaczego im też nie zamrożono składek ZUS..? Płacą największe podatki. To jest strzał w kolano dla polskiej gospodarki i rządu. Zbilża się wielkie bezrobocie !

 6. Witam. Mam pytanie odnośnie zwolnień z płatności ZUS, czy podczas takiego zwolnienia można wystawiać faktury tj. pracować, czy też nie?

  Pozdrawiam

 7. Jestem zatrudniony w ramach umowy o pracę oraz dodatkowo prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. W związku z tym opłacam tylko składkę zdrowotną – czy przysługuje mi z niej zwolnienie?

 8. witam jeśli prowadziłem działalność za granica a w Polsce bylem wyrejestrowany z płacenia składek a 1 lutego tego roku zaczołem od nowa płacic skadki w polsce czy przysługuje mi zwolnienie z płacenia składek

 9. Czy jeśli jestem pracownikiem na zleceniu wliczam się do zatrudnionych? Bo jestem jedyna na zleceniu i firma przekracza limit 9 osób o mnie jedną

 10. czy osoba majaca działalność jednoosobowa i pracujaca także na etacie ma możliwość skorzystania z Zwolenia opłat ZUS i świadczenia postojowego??

 11. Jeśli płaciłam składke zdrowotna a dokument zza i deklaracja nie dotarły do ZUS to przysługuje mi ulga? Wpłaty oczywiście były terminowe za kazdy miesiąc

 12. To ja mam pytanie: co jeśli za marzec uzyskałem przychód niższy, niż 15.681 zł, ale za np. kwiecień ten przychód będzie wyższy? Czytałem tekst ustawy i widziałem, że decyzję o przyznaniu zwolnienia daje ZUS w ciągu 30 dni od dnia złożenia sprawozdania finansowego za miesiące maezec-kwiecień-maj. Czyli de facto w czerwcu. Z czym należy się liczyć, jeśli wtedy taka decyzja będzie odmowna? Rozumiem, że najpewniej z wpłatą zaległych składek, lecz czy będą do tego doliczone odsetki?

 13. Czy jak czekam za decyzja o przedłużenie zasiłku
  rehabilitacyjnego czy mogę złożyć wniosek o zawieszenie
  płatności(RDZ)czy muszę zapłacić składkę ZUS. Pozdrawiam czekam na
  odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *