Czekasz na zwrot podatku? Status sprawy możesz łatwo sprawdzić w internecie

Państwo Podatki Dołącz do dyskusji (129)
Czekasz na zwrot podatku? Status sprawy możesz łatwo sprawdzić w internecie

Domyślam się, że nie jestem jedyną osobą, która co roku czeka na upragniony zwrot podatku niemal do końca upływu ustawowego terminu. Natomiast nie każdy zdaje sobie sprawę, że istnieje możliwość sprawdzenia na stronie internetowej Ministerstwa Finansów stanu realizacji zwrotów nadpłat PIT!

Wspomniana funkcja istniała jakiś czas temu i była chyba jedynie dobrą wolą konkretnych urzędów skarbowych, bo działała jedynie w części z nich. Od tego roku otrzymaliśmy dostęp do zunifikowanego systemu, który obejmuje wszystkie urzędy. Aby uzyskać wspomnianą informację należy najpierw wejść na stronę internetową Ministerstwa, przeznaczoną do tego celu. Naszym oczom ukaże się taki oto formularz, który należy uzupełnić zgodnie ze wskazówkami na stronie.

Należy wybrać właściwą nam izbę administracji skarbowej, następnie urząd skarbowy. Niżej trzeba wprowadzić PESEL albo NIP w zależności od tego, czego używaliśmy podczas składania zeznania podatkowego. W ostatnie pole należy wprowadzić kwotę przychodu. Najprościej skorzystać ze ściągi zamieszczonej na stronie internetowej ministerstwa. Wskazuje ona dokładnie, które pola z formularza PIT należy brać pod uwagę.

Po wypełnieniu formularza wystarczy kliknąć „szukaj”

W tym momencie powinien wyświetlić się stan zwrotu nadpłaty. Jeżeli pojawia się błąd, to trzeba sprawdzić czy na pewno wszystkie dane wprowadzamy poprawnie. Warto pamiętać, że kwota przychodu musi być zaokrąglona. Na szczęście instrukcja wprowadzania danych do formularza, zamieszczona na stronie jest jasna i klarowna. Z pewnością nikt nie powinien mieć problemu z uzyskaniem dostępu do informacji.

Jak widać w moim przypadku, właściwy dla mnie Urząd Skarbowy działa (jak co roku) niewyobrażalnie szybko i sprawnie, bo zeznanie podatkowe złożyłem jedynie 23 marca, czyli do dnia dzisiejszego upłynęło około 70 dni. Przykrym jest, że mieszkańcy miasta powiatowego, w którym znajduje się ów urząd, swój zwrot podatku otrzymują niemal natychmiast.

Zwrot podatku 2018 – kiedy?

Na dobrą sprawę możliwość sprawdzenia statusu zwrotu podatku przez internet powinna istnieć już od dłuższego czasu, ale – jak wspomniałem w którymś z moich wpisów – każdy krok w stronę cyfryzacji, unowocześniania i modernizowania działania administracji publicznej, nawet spóźniony, jest niezbędny i pożądany.