Jeszcze niedawno przedsiębiorcy mogli drżeć o zwroty VAT w związku z zamieszaniem wokół zawieszania kontroli i postępowań podatkowych. Rządzący zdecydowali się na poprawę początkowej wersji przepisów, dzięki czemu zwroty VAT mają przebiegać bez utrudnień. Teraz minister Emilewicz zapowiada dodatkowo, że dla niektórych branży zwrot VAT miałby następować znacznie szybciej – nawet po 15 dniach od złożenia deklaracji VAT.
Zwrot VAT w ciągu 15 dni. Niektórzy przedsiębiorcy mają krócej czekać na zwrot podatku
W kwestii zwrotów VAT wersje podawane przez rządzących zmieniają się mniej więcej co kilka dni. Najpierw problemem stało się możliwe zawieszenie kontroli i postępowań podatkowych. W teorii projektowane przepisy były w zasadzie korzystne dla przedsiębiorców – jednak z jednym wyjątkiem. Całkowite zawieszenie postępowań mogło uniemożliwić zwroty VAT, co postawiłoby wiele firm w jeszcze trudniejszej sytuacji – zwłaszcza, że już teraz mnóstwo przedsiębiorców ma problemy z zachowaniem płynności finansowej prowadzonych przez siebie biznesów. Ostatecznie jednak projektowane przepisy zmieniono w taki sposób, by zwroty VAT bez opóźnień były możliwe także i w trakcie epidemii.
Teraz okazuje się dodatkowo, że być może niektórzy przedsiębiorcy będą mogli liczyć na zwrot VAT w ciągu 15 dni. Ma to być kolejne rozwiązanie będące elementem tarczy antykryzysowej. W samej ustawie nie umieszczono jednak żadnych przepisów. O możliwym wprowadzeniu takiego rozwiązania poinformowała minister Emilewicz (która stała się nieformalnym rzecznikiem rządu w sprawie tarczy antykryzysowej). Co ciekawe, wypowiedź o szybszych zwrotach VAT nie padła na żadnej konferencji prasowej czy w wywiadzie, ale… w transmisji wideo na profilu na Facebooku. Jak można łatwo zauważyć, komunikacja rządzących z obywatelami (zwłaszcza w sprawie nowych rozwiązań) odbywa się głównie przez kanały social media.
Skąd akurat 15 dni? Minister nawiązywała do sytuacji z 2017 r., kiedy firmy związane z branżą budowlaną miały ogromne problemy z płynnością finansową na skutek wprowadzenia obowiązkowego mechanizmu odwrotnego obciążenia. Wtedy również umożliwiono zwrot VAT w ciągu 15 dni od dnia wpłynięcia deklaracji. Był tylko jeden warunek – razem z deklaracją przedsiębiorca musiał dobrowolnie przekazać plik JPK_VAT.
Czy obecnie szybszy zwrot VAT (w ciągu 15 dni) miałby zostać ujęty w formie przepisu? Niestety dla przedsiębiorców – raczej nie. Minister Emilewicz twierdzi jednak, że już zwrócono się do KAS, by stosowane były praktyki w zakresie szybszego zwrotu VAT. Miałoby to dotyczyć zwłaszcza branży transportowej i turystycznej.
Co już teraz mogą zrobić przedsiębiorcy?
Osoby prowadzące firmę mogą jednak już teraz – na mocy obecnych przepisów – wnioskować o zwrot VAT w terminie przyspieszonym (w ciągu 25 dni). Jeśli chce, by zwrot trafił na specjalny warunek VAT, nie musi spełniać właściwie żadnych specjalnych wymogów ewidencyjnych. Niestety, to w dalszym ciągu oznacza swoiste zamrożenie pieniędzy (chociaż możliwe jest wykonywanie z tego konta przelewów do ZUS czy US). Przedsiębiorca może jednak wnioskować także o zwrot VAT na zwykły rachunek bankowy. Musi jednak spełnić szereg warunków, w związku z czym tylko część przedsiębiorców może skorzystać z tego rozwiązania.