Ministerstwo Klimatu i Środowiska podało dane, z których wynika, że liczba zarejestrowanych samochodów elektrycznych na polskich drogach za pięć lat może wynieść 1,5 miliona. Co ważne, również liczba punktów ładowania ma znacząco wzrosnąć. Ministerstwo przedstawiło te dane w ramach zakończenia konsultacji krajowych ram polityki w zakresie rozwoju rynku w odniesieniu do paliw alternatywnych.
1,5 miliona zarejestrowanych samochodów elektrycznych – taki jest cel Polski na rok 2030
Jak podaje PAP Biznes, Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało dokument, z którego wynika, że liczba zarejestrowanych samochodów elektrycznych EV wyniesie 375 tys. w 2025 roku oraz 1,5 miliona w roku 2030.
Co więcej, z informacji MKiŚ wynika, że zgodnie w unijnymi wymogami, dotyczącymi rozporządzenia w sprawie rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych (AFIR), od końca 2024 roku na każdy zarejestrowany samochód elektryczny o napędzie bateryjnym (lekki lub dostawczy), przypadać ma 1,3 kW mocy ładowania, która będzie ogólnodostępna (tj. będzie zainstalowana w ogólnodostępnych stacjach ładowania).
W dokumencie opublikowanym przez MKiŚ czytamy także, że w 2025 roku będzie w Polsce 23 tys. punktów ładowania samochodów elektrycznych, a w roku 2030 ma ich już być 86 tys. Co ważne, wzdłuż sieci bazowej do 2025 roku mają powstać strefy szybkich stacji ładowania o mocy 400 kW, oddalonych od siebie maksymalnie o 60 km. Mają one posiadać także przynajmniej jeden punkt ładowania o mocy 150 kW dla pojazdów lekkich. Dodatkowo do 2027 roku mają powstać stacje ładowania o mocy co najmniej 600 kW, z przynajmniej dwoma punktami ładowania o mocy 150 kW, w każdym kierunku podróży. Jak czytamy w informacji przekazanej przez MKiŚ:
Planowane jest przyjęcie nowej regulacji stanowiącej kontynuację koncepcji dotyczących funkcjonowania i rozwoju elektromobilności oraz paliw alternatywnych w Polsce, wynikających obecnie z ustawy o elektromobilności, przy jednoczesnym zachowaniu spójności z przepisami unijnymi w związku z wejściem w życie przepisów AFIR.
W ubiegłym roku liczba samochodów elektrycznych rosła szybciej niż w roku 2023
O dynamicznym przyroście liczby samochodów elektrycznych w roku 2024 mówił dla PAP prezes PZPM Jakub Faryś. Z doniesień ekspertów wynika, że wzrost liczby rejestracji pojazdów elektrycznych i hybryd plug-in w stosunku do 2023 roku wyniósł ok. 50 proc. Co ważne, stale wzrasta także liczba elektrycznych motorowerów i motocykli na polskich drogach. Na koniec czerwca 2024 roku mieliśmy 21 tys. zarejestrowanych elektrycznych motorowerów i motocykli. Eksperci cieszą się z tak dobrych wyników, jednak podkreślają, że dla Polski najważniejsze jest w tej chwili usprawnienie procedur przyłączeniowych.