Wszystko wskazuje na to, że zostanie wprowadzony minimalny, 15-procentowy podatek dochodowy. Tym razem zapłacą go jednak najwięksi gracze na rynku – i to nie tylko w Polsce.
Globalny, 15-procentowy podatek dochodowy od osób prawnych. Jest porozumienie
Międzynarodowe korporacje zazwyczaj niechętnie płacą podatki – z tego względu ratują się transferowaniem zysków do rajów podatkowych. Teraz jednak może się to skończyć – lub skala zjawiska przynajmniej znacznie się ograniczy. Wszystko dlatego, że 1 lipca 130 krajów (łącznie z Polską) podpisało oświadczenie o wspólnych zasadach międzynarodowego opodatkowania.
Co miałoby się zmienić? Po pierwsze – firmy międzynarodowe, które osiągają obroty na poziomie co najmniej 20 mld euro i rentowność na poziomie co najmniej 10 proc., musiałyby dzielić się częścią zysków z krajami, w których sprzedają towary lub świadczą usługi. To oznacza, że np. międzynarodowi giganci tacy jak Facebook czy Amazon musieliby dzielić się jakąś częścią zysków z niemal wszystkimi państwami (a przynajmniej z tymi, na terenie których użytkownicy korzystają z usług gigantów technologicznych).
Drugie założenie międzynarodowego porozumienia dotyczy już bezpośrednio kwestii opodatkowania. Państwa chcą, by wprowadzony został globalny, 15-procentowy podatek dochodowy od osób prawnych (CIT). Obecnie w wielu państwach stawka podatku CIT jest zdecydowanie niższa. Minimalna, 15-procentowa stawka CIT obowiązująca na taką skalę miałaby uniemożliwić firmom generującym rocznie co najmniej 750 mln euro rocznych przychodów zasłanianie się rajami podatkowymi.
Co ważne, wśród sygnatariuszy oświadczenia znaleźli się przedstawiciele największych gospodarek na świecie. Mowa m.in. o USA, Chinach, Niemcach, Wielkiej Brytanii, Japonii, Indiach, Korei Południowej, Brazylii czy Indiach.
Skorzystają wszyscy. Polska również
Minimalny, 15-procentowy podatek od osób prawnych obowiązujący na skalę globalną zagwarantowałby państwom sporo dodatkowych środków. Państwowy Instytut Ekonomiczny wyliczył zresztą, że sama reforma CIT przyniesie budżetom publicznym państw nawet 115 mld dolarów.
Kiedy globalny CIT (ale i dzielenie się zyskami z państwami, na terenie których firma sprzedaje usługi lub produkty) może wejść w życie? OECD ocenia, że jeszcze w lipcu tego roku wypracowane porozumienie powinno zostać przyjęte (oficjalnie) przez G20. Później, do jesieni, państwa miałyby wypracować wszystkie niezbędne szczegóły. Dzięki takiemu tempu prac OECD szacuje, że nowe rozwiązania mogłyby zacząć obowiązywać już w 2023 r.
Nie można też nie zauważyć, że w skali globalnej zmienia się podejście do odpowiedzialności międzynarodowych korporacji. Coraz więcej państw chce nakładać na nie nowe podatki i wymusić podejmowanie dodatkowych działań, np. mających na celu zmniejszenie negatywnego oddziaływania firm na środowisko.