Wielu z nas myśli, że praca zdalna nie ma zbyt wielu wad. Duża liczba osób preferuje ten rodzaj pracy z wielu powodów, a spora część pracowników stacjonarnych marzy o tym, aby móc wykonywać swoje obowiązki z domu, kawiarni czy przestrzeni coworkingowej. Jednak okazuje się, że praca zdalna może nieść ze sobą także stres związany z ryzykiem nieoczekiwanej utraty zatrudnienia.
Praca zdalna jest często mniej stresująca, lecz to nie oznacza, że pracownicy zdalni nie mają żadnych obaw
Wielu pracowników stacjonarnych z chęcią zamieniłoby się rolami z pracownikami, którzy mogą wykonywać swoje obowiązki z domu. Jednak zapewne nie zapoznawali się oni z raportami, które mówią o dużym lęku pracowników zdalnych przed zwolnieniem. Badanie tego typu zostało przeprowadzenie na zlecenie ADP Research Institute. Wynika z niego niezbicie, że odsetek respondentów, którzy boją się utraty pracy, jest o jedną trzecią większy wśród pracowników zdalnych, niż tych, którzy wykonują swoje obowiązki stacjonarnie i hybrydowo.
Badanie pokazało także stałe problemy pracodawców z komunikacją. O roli elastycznych forma zatrudnienia w badaniu mówiła główna ekonomistka ADP Nela Richardson:
Chociaż pracownicy lubią autonomię, jaką zapewniają elastyczne formy pracy, mają również poczucie, że pracodawcy w tej sytuacji bardziej ich monitorują. Pracodawcy powinni ustalić jasne standardy dotyczące pracy poza siedzibą firmy i jasno je komunikować, aby budować zaufanie.
Mimo większych obaw o utratę zatrudnienia, osoby mające dzieci w wieku niemowlęcym są najbardziej zadowolenie z pracy w domu
Z raportu wynika także, że duża elastyczność w kwestii czasu pracy jest najbardziej doceniana przez osoby, które mają dzieci w wieku niemowlęcym – aż 44 proc. rodziców deklaruje, że pracodawca daje im elastyczność co do wyboru godzin pracy. Tego typu możliwości, jakie są oferowane przez pracodawców, nie są oceniane tak pozytywnie przez pozostałą grupę pracowników. Tylko 10 proc. rodziców starszych dzieci i 33 proc. bezdzietnych pracowników ceni dowolny wybór godzin pracy zdalnej.
Co ciekawe, to starsi pracownicy najbardziej doceniają elastyczność godzin w pracy z domu. Badanie pokazało, że w grupie wiekowej 55+ elastyczność doboru godzin pracy jest doceniana najchętniej. 31 proc. najstarszych pracowników uważa, że jest to jeden z największych priorytetów pracy z domu. Pracownicy w grupie wiekowej 18-24 nie przywiązują tak dużej wagi do dowolnego ustalania czasu pracy. Tylko 24 proc. z najmłodszych pracowników uważa, że jest to ważne dla ich ustalania grafiku dziennego.