Plastikowe butelki są używane powszechnie, co powoduje, że często bywają tematem burzliwych dyskusji, dotyczących ich wpływu na klimat i środowisko. Czasami mamy rację w swoich osądach branży, która produkuje butelki PET, jednak często nieświadomie powielamy półprawdy i mity o butelkach plastikowych. W wielu wypadkach wpływ tego typu butelek na środowisko (oczywiście, że czasami negatywny), nie jest aż tak szkodliwy, jak wielu z nas sądzi.
Mity o butelkach plastikowych są powielane nie tylko przez polskie społeczeństwo
O tym, jak butelki plastikowe wpływają na środowisko i zdrowie, mówi nam raport austriackiego koncernu ALPLA.
Jednym z najczęściej powtarzanych mitów, jest rzekomo duży ślad środowiskowy, generowany przez plastikowe butelki. W porównaniu z metalem i szkłem ślad środowiskowy, generowany przez plastikowe butelki wypada dużo korzystniej. Do produkcji butelek PET zużywa się także dużo mniej energii, co w prostej linii skutkuje mniejszą emisją CO2 do atmosfery, w porównaniu z produkcją butelek szklanych. Butelki PET możemy bez trudu poddawać także recyclingowi, co oszczędza zasoby naturalne na naszej planecie.
Butelki plastikowe nie stanowią większości odpadów po opakowaniach. Badania pokazują nam, że butelki plastikowe, to jedna piąta wszystkich odpadów po opakowaniach. Z danych przedstawionych przez ALPLA wynika, że opakowania plastikowe stanowią zaledwie 19% wszystkich odpadów po opakowaniach w UE. Dużo większy problem w tym wypadku stanowi papier i karton, które znajdują się w owym rankingu dużo wyżej.
Z danych wynika, że butelki plastikowe nie mają aż tak dużego wpływu na zmiany klimatyczne na ziemi. Z każdej 7,4 tony odpadów, które są generowane przez mieszkańca Unii Europejskiej, tylko 0,5 proc. stanowią odpady plastikowe. Według twórców raportu ALPLA jeden lot w dwie strony samolotem pomiędzy Wiedniem a Majorką generuje tyle samo dwutlenku węgla, co używanie opakowań plastikowych przez jedenaście lat!
Opakowania plastikowe zużywają dużo mniej ropy naftowej, niż zazwyczaj myślimy. Z danych przedstawionych w raporcie, wynika, że do produkcji opakowań plastikowych zużywa się tylko 2,2 proc. ropy naftowej. Szkodliwy wpływ plastikowych butelek na środowisko także jest przeceniany.
Opakowania plastikowe są coraz częściej poddawane recyclingowi. Oznacza to, że wbrew powszechnym przekonaniom, nie lądują one już tonami na wysypiskach śmieci. Rośnie także stosunek przetwarzanego do palonego plastiku. Jeżeli jednak konkretnych odpadów plastikowych nie da się poddać recyclingowi, ich spalenie w kontrolowanych warunkach, jest lepszym rozwiązaniem, niż wielomiesięczne składowanie na wysypisku.
Często także nie za bardzo orientujemy się, jak butelki plastikowe wpływają na nasze zdrowie
Jednym z najbardziej kontrowersyjnych tematów jest tzw. mikroplastik. Okazuje się jednak, że butelki plastikowe nie generują go aż tak dużo, jak zwykło się twierdzić. Głównymi źródłami uwalnianego mikroplastiku są farby i zużyte opony (szczególnie te, przeznaczone do samochodów osobowych). Eksperci ALPLA zapewniają, że recycling znacząco zmniejsza ilość mikroplastiku, który dostaje się do środowiska.
Obecnie produkowane butelki PET nie uwalniają także szkodliwych substancji chemicznych. Chodzi przede wszystkim o plastyfikatory i bisfenol A. Z raportu wynika, że obecnie tego typu chemikalia nie są stosowane do produkcji plastikowych butelek. Także szkodliwy aldehyd octowy znajduje się w obecnie produkowanych butelkach PET w minimalnych ilościach.
Co ciekawe, plastikowe butelki mogą być wykorzystywane dla zdrowia społeczeństwa. Jednym z przykładów działania tego typu, jest możliwość oczyszczania wody przy użyciu promieniowania UV. Tego typu metodę można wykorzystywać przede wszystkim w miejscach, gdzie miejscowa ludność ma ograniczony dostęp do wody pitnej.