Pocztowiec zagląda do twojego samochodu? A płaciłeś abonament RTV za radio samochodowe?

Gorące tematy Państwo Dołącz do dyskusji (114)
Pocztowiec zagląda do twojego samochodu? A płaciłeś abonament RTV za radio samochodowe?

Naczelny Sąd Administracyjny: za radio w zamontowane służbowym samochodzie trzeba opłacić abonament RTV.

Abonament RTV to jeden z najczęściej poruszanych na Bezprawniku tematów. Wszystko przez projekty, kombinacje, zapowiedzi i ich odwołania. Co ciekawe, większość z tych tematów dotyczy powszechności opłaty, która oburza wielu niewidzących sensu w jej uiszczaniu. Decyzją Naczelnego Sądu Administracyjnego za radio samochodowe w zamontowane służbowym aucie trzeba opłacić abonament RTV.

Radio samochodowe a abonament RTV

Abonament RTV to stała, comiesięczna lub coroczna opłata (za radio 75,60 zł a za obydwa media 245,10 zł), którą winni wnosić wszyscy, którzy korzystają z radia, telewizora lub obydwu tych mediów. Odbiorniki powinny być zarejestrowane w czasie do 14 dni od ich nabycia, a opłata odprowadzana niezależnie od tego, czy ogląda telewizję i słucha radia, a nawet wtedy, gdy płaci za korzystanie z telewizji kablowej lub platform satelitarnych. Takie zasady będą obowiązywały także w 2017 roku.

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę pewnego przedsiębiorcy, któremu zarzucono, że nie zarejestrował odbiorników radiowych w samochodach służbowych oraz zestawach audio używanym w siedzibie firmy, a w konsekwencji nie płacił abonamentu RTV. Ustaleń dokonał pracownik Poczty Polskiej.

Rzeczpospolita donosi, że za takie postępowanie nałożono na przedsiębiorcę karę w wysokości 1650 zł. Właściciel firmy odwoływał się od tej decyzji, bo jak twierdził, mieszka w tym samym budynku, w którym jest siedziba jego firmy, a prywatnie ma zarejestrowane odbiorniki i płaci za nie abonament RTV.

Kolejno odwoływał się w tej sprawie do Ministra Administracji i Cyfryzacji, Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego. Każda z tych instancji odrzuciła jego skargi.

Jednym słowem, niezależnie od tego, czy właściciel firmy ma prywatnie telewizor oraz radio, za które wnosi regularne opłaty, a także, gdy firma znajduje się w tym samym budynku co mieszkanie właściciela, trzeba osobno rejestrować odbiorniki RTV wykorzystywane w zakładzie i płacić za nie dodatkowo. Kary dla wielu mogą okazać się dotkliwe, bo wynoszą nawet trzydziestokrotność miesięcznego abonamentu.
Czy czytający nas przedsiębiorcy opłacają abonament RTV za radio w samochodzie służbowym? Jeśli nie, to lepiej dopełnić obowiązku, bo nowy rok może spłatać psikusa.