Oglądanie TVP nie zawsze oznacza konieczność opłacania abonamentu RTV

Codzienne Dołącz do dyskusji
Oglądanie TVP nie zawsze oznacza konieczność opłacania abonamentu RTV

Być może nie każdy wie, że Telewizja Polska ma swój własny serwis streamingowy. Nie jest to może Netflix, ale ma ważny atut: subskrypcja jest śmiesznie tania. Pytanie jednak, czy trzeba płacić abonament RTV za VOD TVP, nawet jeśli nie mamy telewizora? Odpowiedź jest prosta: nie trzeba.

Telewizja Polska ma całkiem niezły serwis streamingowy

W ostatnich latach namnożyło się różnego rodzaju serwisów streamingowych. Praktycznie każdy większy koncern medialny chciał również rzucić wyzwanie Netflixowi. Rezultat był do przewidzenia: przegraliśmy wszyscy, być może z wyjątkiem piratów. Gdzieś poza starciem pomiędzy Netflixem, Amazonem, Disneyem, HBO i resztą są polskie streamingi. Wiedzieliście, że Telewizja Polska ma swój?

VOD TVP oferuje swoim subskrybentom przede wszystkim dostęp do kanałów publicznej telewizji oraz różnego rodzaju produkcji TVP. Jeżeli ktoś gustuje w polskich filmach i serialach, w tym także tych archiwalnych, to zapewne znajdzie coś dla siebie. Najważniejszą zaletą streamingu TVP jest śmiesznie niski koszt subskrypcji. Miesięczna kosztuje 9,99 zł, kwartalna 14,99 zł. Roczna subskrypcja to wydatek w wysokości 44,99 zł, ale tutaj za niewiele więcej możemy sobie wykupić pakiet Amazon Prime.

Można sobie jednak łatwo wyobrazić, że część widzów będzie podchodziło nieufnie do oferty Telewizji Polskiej. Powód jest bardzo prosty: abonament RTV. Tak się składa, że Polacy niespecjalnie garną się do odprowadzania tego de facto podatku od posiadania radia lub telewizora. Przyczyn można wskazać wiele: od czysto politycznych po niezrozumienie podatkowego charakteru abonamentu. Pytanie więc, czy trzeba odprowadzać abonament RTV za VOD TVP, jeśli rzeczywiście wykupimy subskrypcję? Nie ma takiej potrzeby, niezależnie od naszej sytuacji. Zakładając oczywiście, że postępujemy zgodnie z obowiązującym prawem.

Zdecydowana większość Polaków posiada w domu telewizor. Mowa o ok. 81 proc. mieszkańców naszego kraju. Można więc założyć, że najbardziej typową sytuacją będzie ta, w której właściciel telewizora wykupi sobie subskrypcję w streamingu TVP. Jeżeli już odprowadza abonament RTV, to jego sytuacja w żadnym wypadku nie ulega zmianie. Mam przy tym złą wiadomość: sumienne odprowadzanie parapodatku nie oznacza dla nas żadnego zwolnienia. Jest jednak jego namiastka w postaci tzw. Strefy ABO. Abonenci mają dzięki niej darmowy dostęp do sporej części oferty VOD TVP.

Abonament RTV za VOD TVP nie powinien nam spędzać snu z powiek. Jedno z drugim ma niewiele wspólnego

Kolejny interesujący nas przypadek zachodzi wówczas, gdy jesteśmy zwolnieni z opłacania abonamentu RTV. Ponownie: nasza sytuacja się nie zmienia. Wykupienie subskrypcji nie oznacza, że nagle nasze zwolnienie przestaje obowiązywać. Co istotne: wciąż mamy dostęp do Strefy ABO, jeżeli wolimy nie ponosić absolutnie żadnych kosztów na internetową telewizję.

Co jednak w sytuacji, gdy w ogóle nie mamy telewizora, a z dostępu do serwisu streamingowego Telewizji Polskiej chcielibyśmy korzystać na ekranie naszego komputera czy smartfona? Zgodnie z ustawą o opłatach abonamentowych, daninę należy odprowadzać za używanie odbiorników radiofonicznych oraz telewizyjnych. Ani komputer, ani smartfon takim urządzeniem nie są, przynajmniej w świetle obowiązującej interpretacji art. 2 ust. 7 wspomnianej ustawy.

Wyróżnikiem jest tutaj możliwość natychmiastowego i ciągłego odbioru sygnału radiowego lub telewizyjnego. Jeżeli nasze urządzenie nie jest podłączone do takiego sygnału, to nie mamy się czego obawiać. Siłą rzeczy, podpięcie komputera albo smartfona do anteny telewizyjnej byłoby rozwiązaniem co najmniej osobliwym.

Co ciekawe, jeżeli wykorzystujemy telewizor Smart TV po prostu jako monitor albo wyłącznie do oglądania wyłącznie serwisów streamingowych, to również nie podlegamy rygorom ustawy. Tym samym nie grodzi nam ani abonament RTV za VOD TVP, który z punktu widzenia prawa jest po prostu jednym z wielu serwisów tego typu.

Nie sposób nie wspomnieć o osobach, które uchylają się od płacenia abonamentu RTV. W ich przypadku również trudno byłoby mówić o jakiejś zmianie w sytuacji, gdyby wykupiły sobie subskrypcję w VOD TVP. Wciąż posiadają niezarejestrowany odbiornik albo po prostu nie odprowadzają abonamentu. Tymczasem, jak już ustaliliśmy, streaming TVP jest czymś neutralnym z punktu widzenia przepisów ustawy o opłatach abonamentowych.