REKLAMA
  1. Home -
  2. Technologie -
  3. Abonenci Neostrady zablokowani przez Wikipedię
Abonenci Neostrady zablokowani przez Wikipedię

Abonenci Neostrady dysponujący dynamicznymi adresami IP zostali zablokowani przez Wikipedię.

Ze względu na notoryczne i długotrwałe czyny wandalizmu, które sprawiały wiele problemów twórcom Wikipedii – internetowej encyklopedii współtworzonej przez internautów – postanowiono zablokować wszystkie dynamiczne adresy IP pochodzące z usługi Neostrada sieci Orange.
Wandalizm, jak określiła to Wikipedia, polegał na tym, że niszczono i kasowano wiele haseł, treści i artykułów mających encyklopedyczną wartość, a także wielu stron należących do użytkowników tego portalu. Dodatkowo wielokrotnie i notorycznie zdarzały się sytuacje, w których komentujący dopuszczali się obrazy i stosowali groźby karalne wobec innych użytkowników.

Kolejnym naruszeniem zasad było propagowanie treści i postaw nazistowskich, a także wychwalanie zasług osób uznanych za zbrodniarzy wojennych. Napiętnowano także trollowanie i inne zachowania, które nie przystawały do powagi elektronicznej encyklopedii.

REKLAMA

Jak donosi Wikipedia, wielokrotnie zwracano się do operatora usługi Neostrada, sieci Orange, by dokonał interwencji w zgłoszonych sprawach. Niestety nie doczekało się to oczekiwanej reakcji ze strony operatora, dlatego administratorzy Wikipedii postanowili zablokować na okres 1 roku możliwość tworzenia i dokonywania jakichkolwiek modyfikacji czy zapisów w dowolnej wersji encyklopedii, dokonywanych z puli 524 228 dynamicznych adresów IP, które należą do usługi Neostrada w sieci Orange.

Zmian będą jednak mogły dokonywać abonenci Neostrady, które mają konto użytkownika, lub takowe założą, kontaktując się z administratorami serwisu. Administratorzy Wikipedii sugerują też, że jeśli ktokolwiek ma pretensje o zablokowanie puli adresów Neostrady, to powinien zgłosić skargę operatorowi, czyli w tym wypadku firmie Orange.

REKLAMA

Ze swojej strony dodam, że pretensje należą się zarówno operatorowi, ale także wszystkim tym osobom, które dokonywały czynów określanych jako wandalizm i niestosującym się do regulaminu portalu Wikipedia.

Mimo wszystko mam wątpliwości, czy taki krok zamknie wandalom możliwość anonimowej działalności na Wikipedii, czy innych portalach. Obecnie, przy powszechnym dostępie do internetu w miejscach publicznych (dworce, kafejki, pociągi, deptaki miejskie, etc.) oraz dostępie do tanich starterów, które za kilkanaście złotych oferują pokaźne paczki danych do pobrania i wysłania, które po zużyciu można zniszczyć i wyrzucić, takie działania Wikipedii ograniczą zapędy trolli, nazistów, czy hejterów.

REKLAMA

Masz problemy lub wątpliwości związane z usługami internetowymi, telefonicznymi lub dostępem do usług internetowych i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym [email protected], a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu Shutterstock

REKLAMA
Dołącz do dyskusji

zobacz więcej:

Najnowsze
Warte Uwagi