- Bezprawnik -
- Społeczeństwo -
- AI ma destrukcyjny wpływ na nastolatków. Wielu z nich rozmawia już tylko z chatbotami
AI ma destrukcyjny wpływ na nastolatków. Wielu z nich rozmawia już tylko z chatbotami
W dobie gwałtownego rozwoju technologicznego często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak sztuczna inteligencja wpływa na zdrowie społeczeństwa. Sprawa jest tym bardziej poważna, gdy spojrzymy na wpływ AI na zachowania nastolatków.
Wielu nastolatków już nie rozmawia z kolegami. 30 proc. z nich nie robi tego z powodu rozwoju AI
Z badania Common Sense Media „Talk, Trust, and Trade-Offs: How and Why Teens Use AI Companions”, wynika, że technologia AI ma niebagatelny wpływ na zachowania nastolatków. Aż 33 proc. badanych młodych ludzi regularnie wybiera chatboty i traktuje je jako kompana, doradcę i zastępcę realnych kontaktów międzyludzkich.
Nastolatkowie nazbyt często dzielą się personalnymi informacjami z chatbotami AI. Z badania wynika, że 24 proc. badanych młodych ludzi robi to regularnie. Dodatkowo badanie Common Sense Media pokazuje nam, że nastolatkowie coraz częściej angażują się w interakcje z chatbotami AI w bardzo niepokojący sposób.
Korzystanie z chatbotów może nieść złe konsekwencje dla młodzieży
Eksperci Common Sense Media zwracają uwagę także na proces interakcji z chatbotami, który często wymyka się spod kontroli osób w wieku nastoletnim. Chatboty nierzadko mogą generować odpowiedzi nacechowane negatywnie, a nawet poruszać tematy o charakterze seksualnym.
Niestety, z badań wynika także że interakcje nastolatków z AI nie pozostają bez wpływu na ich rozwijające się mózgi. Nietrudno sobie wyobrazić, że człowiek, który z natury jest istotą stadną, potrzebującą relacji międzyludzkich, będzie doświadczał toksycznego wpływu AI, jeżeli tylko oprze się tylko i wyłącznie na relacjach interaktywnych.
Winę za ten stan rzeczy często ponoszą rodzice
Eksperci widzą dużą rolę rodziców w uświadamianiu nastolatków, jak działa AI. Powinni oni często pytać bez ogródek dzieci o to, z jakich platform obecnie korzystają.
Rodzice powinni także informować dzieci o tym, że towarzysze AI nie mogą zastąpić normalnych relacji międzyludzkich. Dotyczy to przede wszystkim konwersacji na temat zdrowia psychicznego, które coraz częściej są prowadzone przez młode osoby tylko z chatbotami. Niestety, nazbyt często okazuje się, że nastolatek, który przez dłuższy czas dzieli się swoimi problemami psychicznymi z AI, naprawdę potrzebuje pomocy psychologa lub psychiatry, a często także powinien być objęty fachową pomocą i terapią.
Jednak wielu rodziców zaniedbuje swoje obowiązki w tej materii, często nie interesując się tym, co ich dziecko robi w internecie i na jakie tematy rozmawia z chatbotem. Duża część dorosłych postępuje w ten sposób także dlatego, że nie rozumie nowoczesnych technologii i nie ma świadomości ich gwałtownego rozwoju.
