Co planuje Alior Bank i czy ma to jakikolwiek związek z bieżącymi wydarzeniami? 26 listopada 2018 r. akcjonariusze Alior Banku podjęli kilka decyzji o zmianach w statucie banku oraz możliwości nabywania i zbywania udziałów lub akcji innej spółki o wartości powyżej 100 mln zł. Co jednak ważniejsze – akcjonariusze zdecydowali również, że Alior Bank będzie mógł przejąć bank podlegający likwidacji…
Alior Bank: poniedziałkowa decyzja akcjonariuszy
W poniedziałek 26 listopada 2018 r. akcjonariusze Alior Banku na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Banku podjęli kilka ważnych decyzji. M.in. dokonali zmiany statutu banku. Dzięki temu zarząd ma możliwość nabywania udziałów lub aktywów o wartości przekraczającej 100 mln zł (lub 5 proc. sumy aktywów banku). Równie ciekawe jest to, że akcjonariusze zdecydowali, że Alior Bank będzie mógł przejąć bank podlegający likwidacji, przedsiębiorstwo bankowe lub jego zorganizowaną część. Będzie to możliwe w trybie ustawy Prawo bankowe, na podstawie decyzji lub za zgodą Komisji Nadzoru Finansowego.
Czy decyzja Alior Bank to wstęp do realizacji tzw. „planu Zdzisława”?
Afera KNF zatacza coraz szersze kręgi. „Plan Zdzisława” (roboczą nazwę nadały mu media) to – zgodnie z tym, co udało się uwiecznić na nagraniach – plan autorstwa Zdzisława Sokala, który zakłada, że pewien bank powinien upaść, a następnie zostać przejęty za złotówkę przez jednego z większych graczy. Taśmy ujawniła Gazeta Wyborcza, a o planie Zdzisława wypowiadał się były szef KNF, Marek Chrzanowski.
Poniedziałkowa decyzja akcjonariuszy Alior Banku o możliwości przejęcia banku podlegającego likwidacji, zaskakująco pasuje do wspomnianego planu. Prawdopodobnie taka decyzja nie wzbudziłaby żadnych kontrowersji, gdyby zapadła w jakimkolwiek innym momencie; tymczasem akcjonariusze ogłosili zmiany mniej więcej dwa tygodnie po wybuchu afery. Pikanterii dodaje fakt, że największym akcjonariuszem Alior Banku jest Powszechny Zakład Ubezpieczeń S.A, kontrolowany przez Skarb Państwa.
Aktualizacja: stanowisko Alior Banku
Pojawiło się oficjalne stanowisko Alior Banku dotyczące kwestii ewentualnego przejęcia jakiegokolwiek banku; biuro prasowe dementuje taką możliwość w tym momencie.
Alior Bank nie prowadzi żadnych działań w zakresie przejęcia jakiegokolwiek banku. Obecnie skupiamy się przede wszystkim na wzroście organicznym i skutecznej realizacji strategii „Cyfrowego buntownika”.
Alior Bank jest w nieciekawej sytuacji. Złe notowania banku na giełdzie
Ciekawe jest również to, że decyzja akcjonariuszy zapadła w momencie, gdy notowania Alior Banku na giełdzie są – mówiąc delikatnie – niezbyt dobre. Zdaniem maklerów powodem spadku notowań są m.in. częste zmiany w zarządzie, plotki o połączeniu z Pekao (pojawiły się w drugim kwartale 2018 r.), odpisy na farmy wiatrowe czy przejęcie części aktywów BOŚ Banku. Jeśli chodzi o ostatni powód niepokoju inwestorów, to zarząd Alior Banku jeszcze całkiem niedawno dementował taką możliwość.
Podobnie i teraz – po publikacji artykułu – pojawiło się dementi w sprawie możliwości przejęcia jakiegokolwiek banku. Co jednak się wydarzy i jakie były intencje akcjonariuszy – okaże się w przyszłości.