Jak pochwalił się dziś Zakład Ubezpieczeń Społecznych, aplikacja mobilna mZUS została rozbudowana o kolejne funkcjonalności. Dla większości obywateli najistotniejsze jest to, że z pomocą aplikacji można szybko złożyć wniosek o świadczenia należne od państwa – teraz będzie to możliwe również m.in. w przypadku Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego.
Aplikacja mZUS pozwala na szybkie złożenie wniosku o świadczenia od państwa
Już w listopadzie zeszłego roku chętne osoby mogły pobrać aplikację mZUS na telefon; funkcjonuje ona zarówno na telefonach z systemem Android jak i iOS. Do tej pory na pobranie aplikacji (można to zrobić zarówno poprzez App Store jak i Google Play) zdecydowało się 100 tys. osób.
Początkowo aplikacja oferowała przede wszystkim dwie istotne – z punktu widzenia obywateli – funkcjonalności. Osoby uprawnione do świadczenia 500 plus oraz 300 plus (czyli środków z programu Dobry Start) mogły złożyć poprzez aplikację wnioski o przyznanie świadczenia. Jest to o tyle istotne, że w przypadku obu świadczeń konieczne są cykliczne wnioski; możliwość złożenia ich przez aplikację pozwala na przyspieszenie całego procesu.
Teraz jednak, jak poinformował dziś Zakład Ubezpieczeń Społecznych, możliwe będzie składanie wniosków o kolejne świadczenia. Rodzice mogą m.in. wnioskować o środki z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, ale nie tylko. Poprzez aplikację mZUS będzie można również ubiegać się o dofinansowanie opłaty za pobyt dziecka w żłobku, w klubie dziecięcym czy u dziennego opiekuna. Co jednak istotne – jak przypomina prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS – osoby, które już wcześniej pobrały aplikację będą miały dostęp do nowych funkcjonalności, jeśli zaktualizują mZUS.
Aplikacja może się przydać, zwłaszcza, że o świadczenia i tak można ubiegać się tylko elektronicznie
mZUS faktycznie może okazać się pomocny, zwłaszcza że – jak przypomina prezes ZUS – o świadczenia, o które można wnioskować poprzez aplikację, można ubiegać się wyłącznie drogą elektroniczną. To z kolei oznacza, że podatnicy mają do wyboru albo mZUS, albo Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Pewnym pocieszeniem może być to, że jeśli ktoś już raz składał wniosek drogą elektroniczną, to możliwe jest utworzenie nowego wniosku na podstawie poprzedniego – dzięki czemu większość danych uzupełni się automatycznie.
Nie tylko wnioski
Warto jednocześnie pamiętać, że aplikacja mZUS ma też inne funkcjonalności. Za jej pomocą można sprawdzać status złożonych wniosków, przeglądać dane o wypłatach świadczeń, rezerwować e-wizyty w ZUS czy odczytywać wiadomości od Zakładu, które do tej pory było można przeczytać jedynie logując się na PUE ZUS. Prawdopodobnie aplikacja mZUS będzie dalej rozbudowywana – tak, by zapewnić obywatelom możliwość dopełnienia jak największej liczby formalności.