Apple, Adobe, Google i Intel przegrały z pracownikami i muszą im zapłacić 415 mln dolarów zadośćuczynienia.
Kilka lat temu media donosiły o zmowie dotyczącej kilku firm, które uzgodniły maksymalny pułap wynagrodzeń swoich pracowników oraz to, że nie będą podkupowały swoich najlepszych pracowników. Apple, Adobe, Google i Intel przegrały z pracownikami i muszą im zapłacić 415 mln dolarów zadośćuczynienia.
Wszystko zaczęło się w 2006 roku, a inicjatorem zmowy był Steve Jobs, szef Apple. Miał on za złe firmie Google, że podkupuje ona wyróżniających się pracowników, oferując dużo lepsze warunki zatrudnienia. Wyszedł on z inicjatywą, dzięki której firmy dogadały się, a do zmowy wciągnęły także pozostałą dwójkę, czyli Adobe i Intela.
Gdy zmowa się wydała, ponad 64 000 pracowników w 2011 roku złożyło w sądzie pozew zbiorowy dotyczący zmowy pracodawców, która działała na ich niekorzyść. Szło o wysoką stawkę, gdyż pracownicy oczekiwali, że firmy zapłacą im w sumie 3 mld dolarów odszkodowania! Firmy nie chciały się na to zgodzić i wystąpiły z propozycją wypłaty w sumie niemal 325 mln dolarów i zobowiązały się, że już nigdy nie będą zawierały umów, które godzą w interesy pracowników.
Sprawę prowadziła sędzia Lucy Koch, która stwierdziła, że proponowana suma nie jest odpowiednia do przewiny firm i zasądziła 415 mln dolarów zadośćuczynienia dla pracowników, którzy złożyli pozew.
Masz problemy lub wątpliwości związane z naruszaniem Twoich praw jako pracownika, nie wypłacono Ci odszkodowania lub zadośćuczynienia w odpowiedniej wysokości i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.