Kilka dni temu wyraziłem przekonanie, że chyba w końcu lokaty zaczną dominować oprocentowaniem nad kontami oszczędnościowymi. Nic bardziej mylnego.
Okazuje się, że to była tylko tymczasowa zadyszka, a Bank Pekao oraz ING dobitnie pokazują, że mają zamiar dalej podnosić oprocentowanie swoich konto oszczędnościowych.
W artykule lokata czy konto oszczędnościowe pisałem swego czasu, że generalnie konta oszczędnościowe są pod każdym względem lepsze od lokat, ponieważ nie zamrażamy pieniędzy i w każdej chwili możemy je zabrać, nie tracąc zarazem tego, co wypracowały do tej pory. Historycznie było to jednak wynagradzane nieco lepszym oprocentowaniem lokat, niż kont oszczędnościowych. Jednak w tych szalonych czasach, w których przyszło nam żyć, wygląda to inaczej.
Bank Pekao i ING dają już 8 proc. w skali roku
Rada Polityki Pieniężnej zwolniła z podnoszeniem stóp procentowych, a w konsekwencji wyhamowała nam też licytacja banków na oprocentowanie. Jednak pod wpływem niedawnej podwyżki banki zdecydowały się złamać długo utrzymywaną granicę 7-7,5 proc. w skali roku. Póki co liderów wyścigu jest dwóch – ING i Bank Pekao.
Konto oszczędnościowe, w którym konkretnie banku wybrać? No więc odpowiedź na to pytanie może być trochę zaskakująca dla tego, kto dotąd nie śledził rynku kont oszczędnościowych. Zwykle bardziej opłaca się wybrać bank, z którego dotąd NIE korzystaliśmy. A to dlatego, że zarówno Pekao, jak i ING swoją nową ofertę kierują tylko do nowych klientów.
Poniżej możecie skorzystać z naszego kalkulatora i porównać sobie konkretne oferty zarówno Żubra, Lwa, jak i ich pozostałych konkurentów. Chciałbym jednak zauważyć, że choć ING oferuje konto oszczędnościowe aż do 400 000 złotych, a Pekao jedynie do 200 000 złotych, to tak naprawdę Bank Pekao ma świetną ofertę kont oszczędnościowych, tylko w ogóle się nią nie chwali. Tam również można uzyskać konto dla 400 000 złotych, a może nawet i więcej, tylko trzeba trochę z bankiem ponegocjować.
Czy ING i Pekao wykosiły lokaty?
Moja prywatna opinia jest taka, że konta oszczędnościowe biją na głowę lokaty swoją elastycznością, ALE z drugiej strony lokaty też potrafią mieć swoje argumenty. Na przykład omawiana wcześniej lokata Facto czy dzisiejsza lokata Citi Handlowy zaadresowane są do osób obracających już naprawdę sporymi kwotami. Jeśli ktoś chce mieć wszystko w jednym miejscu…