Polskie banki co jakiś czas wprowadzają rozwiązania, które umożliwiają np. szybsze wsparcie klienta lub pomoc w dokonywaniu codziennych czynności. Rozwój cyfrowy polskich banków nie jest w dostateczny sposób doceniany przez klientów. Wiele z instytucji finansowych działających w Polsce, otrzymuje ważne nagrody w branży, a jedną z nich jest PKO BP – bank, który otrzymał niedawno prestiżową nagrodę Global Digital Champion.
PKO BP uznany za jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie banków na świecie
Największy polski bank został doceniony w najnowszym raporcie „Digital Banking Maturity 2024” przygotowany przez Deloitte. Jak informuje portal Prnews.pl, PKO BP uplasował się w gronie 10 proc. najlepszych globalnych banków w kategorii Global Digital Champion. Prezes PKO Banku Polskiego Szymon Midera podkreślał przede wszystkim, jak bardzo kluczowe dla rozwoju cyfrowego banku było niedawne wprowadzenie możliwości cyfrowego procesu hipotecznego dla klientów.
Ważne dla uznania banku w prestiżowym rankingu jest także wykorzystywanie tzw. voicebotów, których działanie jest oparte o sztuczną inteligencję. W całym banku PKO BP działa obecnie 17 voicebotów konwersacyjnych. Bank oferuje także dostęp do telemedycyny, ebooków, audiobooków czy usług VOD.
Oprócz PKO BP, w rankingu Deloitte wyróżnione zostały także ING Bank Śląski, mBank, Santander Bank Polska oraz Alior Bank.
Uznanie dla banków działających w Polsce nie wzięło się znikąd
Funkcje bankowości, do których już dawno zdążyliśmy się przyzwyczaić (jak na przykład szybkie otwieranie czy zamykanie konta), nie są standardem nawet w krajach zachodnich. Osoby, które mieszkają w Niemczech, wiedza o tym, że tam otwarcie konta bankowego bynajmniej nie odbywa się tak szybko, jak w Polsce i potrafi trwać nawet kilka tygodni. Oczywiście, to tylko uogólnienie, ponieważ nie wszystkie banki w krajach zachodnich działają tak opieszale. Prawdą jest jednak fakt, że wielu Niemców jeszcze do niedawna patrzyło z dużą dozą podziwu także na możliwości płatności bezgotówkowych, które są możliwe w Polsce przy ogromnym wsparciu polskich banków.
Zakładanie konta w niemieckim banku często musi także skończyć się wizytą w urzędzie. W Polsce proces zakładania konta bankowego od dawna nie jest obarczony tego typu niedogodnościami. Pomimo tego, że wiele niemieckich banków już wprowadziło możliwość weryfikacji tożsamości np. poprzez selfie, duża część instytucji nadal bazuje na tradycyjnej formie jej potwierdzania. Aby to zrobić, osoba, która chce założyć konto, musi często udać się z wydrukowanym wnioskiem, dowodem tożsamości oraz z numerem identyfikacyjnym do najbliższego oddziału pocztowego.