W mediach błędnie używa się obu określeń przemiennie. W rzeczywistości becikowe i kosiniakowe to dwa różne określenia, a nade wszystko określające przy tym dwa inne świadczenia. Jakie są różnice między becikowym a kosiniakowym?
O becikowym słyszał zapewne każdy. To określenie jednorazowego świadczenia wpisało się na stałe do kanonu języka potocznego. Świadczenie to przyznawane jest jednorazowo z okazji narodzin dziecka. Zasady zgodnie z którymi jest przyznawane zostały wskazane w ustawie o świadczeniach rodzinnych. Odwrotnie niż ma to miejsce w zakresie 500 plus, w przypadku becikowego istotna jest wysokość dochodu osiąganego przez rodziców dziecka. Becikowe, tak jak i w latach ubiegłych, zostało określone na kwotę 1000 zł.
Becikowe a kosiniakowe
To prawdopodobnie wysokość świadczeń, która w przypadku becikowego i kosiniakowego jest jednakowa, może być myląca. W obu przypadkach uprawnieni mogą otrzymać dokładnie po 1000 zł. Czym zatem jest kosiniakowe?
To świadczenie, którego autorem jest oczywiście Władysław Kosiniak-Kamysz. Przed laty zaproponował, aby uprawnione do niego były osoby, którym nie należy się prawo do zasiłku macierzyńskiego.
Warto podkreślić, że o kosiniakowe starać się mogą:
- osoby bezrobotne zarejestrowanie w Urzędzie Pracy,
- bezrobotni niezarejestrowani w Urzędzie pracy,
- osoby zatrudnione na podstawie UoP,
- osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych,
- studenci,
- rolnicy,
- osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, ale tylko wtedy, gdy nie pobierają zasiłku macierzyńskiego.
Kosiniakowe nie jest świadczeniem jednorazowym, lecz cyklicznym. Dla rządzących bez znaczenia pozostaje wysokość dochodów, bowiem do pobierania świadczenia uprawniony jest każdy z listy wskazanej powyżej. Świadczenie przyznawane jest na:
- 52 tygodnie – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie, przysposobienia jednego dziecka lub objęcia opieką jednego dziecka;
- 65 tygodni – w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie, przysposobienia dwojga dzieci lub objęcia opieką dwojga dzieci;
- 67 tygodni – w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie, przysposobienia trojga dzieci lub objęcia opieką trojga dzieci;
- 69 tygodni – w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie, przysposobienia czworga dzieci lub objęcia opieką czworga dzieci.
Warto jednocześnie zaznaczyć, że osobą uprawnioną do pobierania kosiniakowego jest co do zasady matka dziecka. Ojciec może starać się o kosiniakowe tylko wtedy, gdy matka dziecka nie żyje lub porzuciła dziecko.