Komisja Europejska może narzucić nowe standardy dla kolei – w tym prześwietlanie bagaży pasażerów i monitoring w wagonach.
W Belgii, w pociągu relacji Amsterdam-Paryż udaremniono prawdopodobny atak terrorystyczny. 26-letni Marokańczyk uznawany za radykalnego islamistę, uzbrojony w kałasznikowa, pistolet automatyczny i nóż, ranił trzy osoby zanim został powstrzymany przez pasażerów. W ocenie prezydenta Francji, dzięki działaniu przypadkowych ludzi uniknięto masakry.
W związku z tym wydarzeniem, Komisja Europejska postanawia zmienić ogólne reguły bezpieczeństwa kolei w UE. Przedyskutowane zostaną sposoby na lepszą ochronę pasażerów. Kraje członkowskie nie będą jednak musiały wdrażać ich we wszystkich połączeniach, a jedynie dla pociągów dużych prędkości oraz linii międzynarodowych.
Jakie dokładnie rozwiązania zostaną zaproponowane 11 września, gdy zbierze się komisja? Nie wiadomo, padają jednak pomysły zapożyczane z lotnisk – wyrywkowe kontrole bagażu i skanowanie na bramkach wykrywających metal oraz potencjalnie niebezpieczne przedmioty. Techniczne wdrożenia mają być jednak ocenione pod kątem opłacalności – czy warto je wprowadzać w stosunku do realnie istniejącego zagrożenia atakami.
Dodatkowo, w pociągach mógłby być wprowadzony monitoring, a cała obsługa miałaby być przeszkolona w zakresie radzenia sobie w przypadku ataków. Być może już sama świadomość wzmożonej ochrony sprawi, że terroryści mniej chętnie obiorą pociągi na cel napadu.
Czy taka gwałtowna reakcja na pojedyncze wydarzenie jest przesadą? Pisaliśmy już w osobnym artykule, że po paru niebezpiecznych zajściach i fali imigracji, ograniczona może być nawet strefa Schengen i granice w Unii znów staną się kontrolowane. Czy to kolejny przykład reakcji, która w efekcie psuje prawo, o czym kilka dni temu pisała Maja? Czy może jednak będziemy czuli się bezpieczniej w pociągach z kamerami?
Planujesz zagraniczną podróż, ale nie wiesz jakich praw i obostrzeń spodziewać się na miejscu, potrzebujesz pomocy prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.