Już od września dzieci i seniorzy mogą liczyć na bezpłatne leki. Z pewnymi wyjątkami

Zdrowie Dołącz do dyskusji
Już od września dzieci i seniorzy mogą liczyć na bezpłatne leki. Z pewnymi wyjątkami

Już wkrótce znacznie więcej osób będzie mogło korzystać z bezpłatnych leków – ustawa czeka już tylko na podpis prezydenta. Czy jednak bezpłatne leki od września dla dzieci i seniorów obejmują wszystkie medykamenty?

Bezpłatne leki od września. Skorzysta więcej osób, ale czasem i tak trzeba będzie zapłacić

Już od jakiegoś czasu z bezpłatnych leków mogą skorzystać osoby, które ukończyły 75. rok życia. Jakiś czas temu rządzący ogłosili jednak, że mają zamiar rozszerzyć grono osób mogących liczyć na darmowe leki. Po zmianach w prawie bezpłatne leki będą przysługiwać osobom, które ukończyły 65. rok życia oraz dzieciom.

Prace nad nowelizacją przepisów potoczyły się ekspresowo, również ze względu na fakt, że projektowane przepisy nie były poddane konsultacjom społecznym. Obecnie gotowa już ustawa czeka jedynie na podpis prezydenta. Nowe prawo ma wejść w życie dzień po publikacji w Dzienniku Ustaw; najprawdopodobniej bezpłatne leki będą dostępne już od 1 września.

W jakim zakresie skorzystają z nich osoby po 65. roku życia i dzieci? Jak przypomina „Fakt”, wejście nowych przepisów w życie nie oznacza wcale, że wszystkie leki dla osób z tych grup wiekowych będą bezpłatne. Po pierwsze – darmowe będą jedynie leki na receptę. Na recepcie lekarz będzie musiał też wpisać specjalny kod; w przypadku recepty na leki dla dziecka będzie to oznaczenie „DZ”, dla osób po 65. roku życia – „S”.

Po drugie, leki, które przepisze lekarz, muszą znaleźć się w wykazie leków refundowanych, opublikowanym przez Ministerstwo Zdrowia. Wstępna lista została już przedstawiona przez Radę Przejrzystości Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Dobra wiadomość jest taka, że nowa lista obejmuje prawie dwa razy więcej leków, niż obecna lista dla osób od 75. roku życia. Znajdują się na niej np. leki na cukrzycę, chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, zapalenie pęcherza moczowego, schizofrenię, padaczkę, zapalenie rogówki, rozrost gruczołu krokowego, chorobę zwyrodnieniową stawów, astmę POChP, leki przeciwnowotworowe, opioidowe leki przeciwbólowe czy leki przeciwdepresyjne.

Lista bezpłatnych leków dla dzieci różni się od tej dla seniorów

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że lista darmowych leków dla dzieci nie obejmuje  tych samych preparatów, co lista dla seniorów. W wykazie leków refundowanych dla dzieci znajdą się m.in. antybiotyki stosowane w chorobach układu oddechowego, ale też leki przeciwzakaźne, leki na padaczkę, schizofrenię, cukrzycę, mukowiscydozę, niewydolność serca i tarczycy, nadpobudliwość psychoruchową czy łuszczycę.

Co istotne, listy leków mają być co jakiś czas aktualizowane – jest zatem szansa, że będą obejmować coraz więcej preparatów.