Przedsiębiorcy z całej Polski piszą do naszej redakcji, że w ministerialnym rejestrze wprawdzie można znaleźć ich działalność gospodarczą, ale nie ma tam kluczowej informacji o numerze konta. A przecież o to od początku chodziło.
Biała lista podatników VAT już od września zmienia życie przedsiębiorców na lepsze. Przynajmniej w teorii, ponieważ w praktyce nie jest tak kolorowo. Katarzyna Pietruszewska pisała na przykład, że czeka nas jeden wielki chaos techniczny z powodu interfejsu API udostępnionego jeszcze kilka dni temu przez ministerstwo.
Biała lista podatników VAT to nic innego jak nowy, rozszerzony wykaz podatników VAT. Przed płatnością do podatnika VAT czynnego będziemy musieli weryfikować z ministerialnym wykazem rachunki rozliczeniowe lub imienne rachunki w SKOK. Przelew na rachunek, który nie znajdzie się w wykazie będzie wiązać się z przykrymi konsekwencjami.
Biała lista podatników VAT – nie ma mojego konta
Biała lista podatników VAT od początku września 2019 roku jest już dostępna w internecie. Możemy pobrać tam informacje na temat przedsiębiorców, a w tym – zweryfikować numer konta. Rzecz w tym, że w przypadku wielu jednoosobowych działalności gospodarczych numer konta po prostu się nie wyświetla. To możliwe, ponieważ konta te mogą figurować w CEiDG jako konta prywatne, a te nie są publiczne w przypadku JDG. Natomiast to z kolei może poważnie odstraszać naszych kontrahentów.
Wyszukiwarka podatników VAT znajduje się na stronach ministerstwa. Od stycznia 2020 dokonując przelewu na konta, które nie znajdują się w wykazie, stracimy prawo do odliczenia tych kwot od podatku dochodowego. I tutaj pojawia się problem: wielu przedsiębiorców sprawdziło się już w wyszukiwarce i danych o rachunku… nie ma.
Problem jest znaczący i przelewanie pieniędzy na złe konta niesie daleko idące konsekwencje:
Z kolei w Ordynacji Podatkowej został wprowadzony nowy art. 117 ba dotyczący odpowiedzialności solidarnej. Zgodnie z nim podatnik odpowie solidarnie za zaległości podatkowe kontrahenta do wysokości podatku VAT. Dotyczy to płatności, która nie pójdzie na rachunek podatnika zawarty w wykazie w zakresie transakcji przekraczającej 15 000,00 zł.
Przepis nie znajdzie zastosowania, jeżeli podatnik, które przeleje należność przelewem na rachunek inny niż zawarty w wykazie złoży stosowne zawiadomienie o zapłacie należności na ten rachunek. Składa go do Naczelnika Urzędu Skarbowego właściwego dla wystawcy faktury w terminu 3 dni od dnia zlecenia przelewu.
Jeżeli więc stwierdzisz, że „nie ma mojego konta na białej liście podatników VAT!” w wykazie na stronie ministerstwa, to jest wysoce prawdopodobne, że do podobnego wniosku może dojść twój kontrahent i… odmówi realizacji przelewu.
Tak jest, kapitan państwo znów bohatersko ułatwia życie przedsiębiorcom, sprowadzając ich niejako do roli organów kontroli skarbowej…
Nie ma mojego konta na białej liście podatników VAT
Cóż… Na ogól proces rejestracji działalności gospodarczej wygląda tak, że idziemy do banku po konto firmowe, a bank mówi „zaraz, zaraz, ale pan przecież nie ma żadnej firmy”.
W takim razie dokonując rejestracji w CEIDG podajemy konto prywatne, dopiero potem bank pozwala nam założyć konto firmowe. Teraz jest dobry, a nawet konieczny moment, by dokonać aktualizacji naszych danych, bo w przeciwnym wypadku kontrahenci mogą nie chcieć płacić za usługi.
Co więcej, część osób nie posiada w ogóle konta firmowego w banku. Jest to sprzeczne z regulaminami kont we w zasadzie każdym banku, którego regulamin analizowałem jakiś czas temu pod tym kątem. Jeżeli chcecie założyć konto firmowe (a teraz jest ku temu wyborna okazja), ofertę największych banków w Polsce możecie porównać korzystając z naszego narzędzia poniżej (kliknijcie tutaj, jeśli widget się nie wczytał lub wczytał nieprawidłowo):
Następnie aktualizujemy dane w CEIDG.