Poszukiwanie odpowiedniego biura jest równie wyczerpujące, jak poszukiwanie mieszkania. Platforma cyfrowa łącząca właścicieli biur z najemcami powinna, w przekonaniu jej twórców, ułatwić znalezienie i wynajęcie odpowiedniego miejsca do pracy. Pomysł został już ochrzczony – biurowy Airbnb. Jego twórcy oferują możliwość wynajęcia powierzchni w 30 polskich miastach.
Biurowy Airbnb
Z badań wynika, że większość wynajmujących biura nie wie, kto jest właścicielem nieruchomości, w której są zlokalizowane. Założyciele platformy biura.info wyszli z założenia, że wynajmujący chcieliby mieć bezpośredni kontakt z właścicielami. Ułatwieniem wyszukiwania odpowiedniej ofert ma być zebranie w jednym miejscu wszystkich istotnych, z punktu widzenia klienta, informacji. Do tego prezentacja w formie zdjęć i video wnętrza i budynku, w którym znajduje się biuro. Możliwość wirtualnego spaceru po biurze. Zainteresowany pozna też widełki stawek czynszowych i dowie się, jaka jest wysokość opłat eksploatacyjnych. Uzyska też informacje o minimalnym okresie najmu czy miejscach parkingowych jak i namiary na osoby, z którymi można porozmawiać o ofercie. Założyciele platformy, łączącej właścicieli biur z najemcami wzorowali się na amerykańskim portalu. który w tym modelu funkcjonuje już ponad ćwierć wieku.
Kto się może skusić?
Czy polska wersja cyfrowej platformy łączącej bezpośrednio wynajmujących biura z najemcami, z pominięciem pośredników powtórzy sukces Airbnb? Temu ostatniemu udało się zrewolucjonizować rynek turystyczny. Stało się to możliwe, ponieważ portal umożliwił właścicielom mieszkań wynajem turystom pokoi na doby. Przed tymi pierwszymi otworzył niedostępną wcześniej możliwość zarabiania dodatkowych pieniędzy. Z kolei podróżującym Airbnb dał dostęp do tanich noclegów. Jest i oczywiście ciemna strona tego sukcesu – ale to może nie miejsce na przypominanie o niej.
Nowa platforma, dając pełną i sprawdzoną wiedzę o ofercie będzie – być może – pomocna zwłaszcza dla poszukujących mniejszych powierzchni. Wynajem dużych powierzchni biurowych to skomplikowane przedsięwzięcie. Negocjacje trwają czasem nawet ponad rok, bo i umowy podpisuje się na wiele lat. A po obu stronach zaangażowany jest sztab prawników. Już na etapie budowy kontraktuje się przynajmniej część najemców i dostosowuje do ich potrzeb biura. Ten segment będzie pewnie nieobecny na platformie. Może jednak, biorąc przykład z Airbnb, można będzie na polskim portalu znaleźć powierzchnię na krótki czas.