Lubimy sobie czasem żartować, przerażeni zmianami w otaczającym nas świecie, że niedługo Polska będzie najbezpieczniejszym miejscem w Europie – i poniekąd tak właśnie już teraz wynika z raportu brytyjskiego MSZ, o którym pisze The Independent.
Wprawdzie my sami lubimy podkreślać, że prawdopodobnie w nasz kraj wycelowana jest obecnie spora część rosyjskiego arsenału jądrowego, ale nawet pomimo tej świadomości, jesteśmy stosunkowo wolnym krajem od doraźnych zagrożeń związanych z islamskim fundamentalizmem. Dziś boryka się z nim nie tylko Bliski Wschód, północna Afryka, ale i południe oraz zachód Europy, które tak chętnie otwierały swoje granice dla nowych imigrantów.
To z kolei – a w konsekwencji rozmaite incydenty – przekładają się z kolei na współczynniki bezpieczeństwa. Polska jest obecnie najbezpieczniejszym miejscem na wakacje w Europie – wynika z raportu brytyjskiego MSZ. Jakże zabawnie kontrastuje to ze słowami Sola Campbella, piłkarza, który jakiś czas temu ostrzegał, by nie jechać na Euro 2012, bo „wrócicie stamtąd w trumnach”.
Siłą rzeczy (a raczej siłą rosyjskiej armii okupującej Krym i rejon Donbasu) za niezbyt bezpieczny cel wakacyjny uznano Ukrainę. Co ciekawe jednak, dużo mniej przychylnie Brytyjczycy zapatrują się na Rosję, Francję, Hiszpanię, Turcję czy… Wielką Brytanię. Momentami ranking ten wydaje się troszkę histeryczny.
Polska może być natomiast zadowolona, ponieważ niezależnie od jakości tego raportu, znaleźliśmy się w gronie najbezpieczniejszych miejsc w Europie. Prócz nas ex aequo taki status zyskały tak stabilne państwa jak Szwajcaria czy Islandia. Dobrze oceniane są też państwa bałtyckie, Węgry, Czechy oraz Mołdawia. Ten ostatni wybór padł chyba troszkę na wyrost, biorąc pod uwagę, że kraj od 20 lat jest de facto w stanie wojny domowej.
Jakkolwiek raport brytyjskiego MSZ schlebia polskiej naturze, faktowi, że udało nam się zbudować bezpieczną przystań i w miarę rozsądny naród, choć Zima nadchodzi z niemal każdego kierunku, to jednak nie sposób mu zarzucić nieco zbyt ostrożnego podejścia do kwestii takiej na przykład Hiszpanii. Pozostaje mieć jednak nadzieję, że takie raporty dobrze wpłyną na rozwój polskiej turystyki.
Wyjeżdżasz na wczasy? Przygotuj się na czekające Cię przygody, wnikliwie analizując nasze artykuły z kategorii prawo turystyczne. Pamiętaj też, że z naszymi dziennikarzami stale współpracuje zespół prawników, z którymi można skontaktować się za pośrednictwem serwisu lub adresu e-mail kontakt@bezprawnik.pl.