Senat nie zgłosił poprawek do przyjętej przez Sejm ustawy dotyczącej świadczeń dla sołtysów. W tym momencie skierowana ona zostanie na biurko prezydenta do podpisu. Oznacza to, że dostaną oni dodatek emerytalny nie po ośmiu, ale po siedmiu latach sprawowania swojej funkcji. Dodatek do emerytury będzie przyznawany także niezależnie od liczby kadencji. Zmiana przepisów jest także odpowiedzią na petycję Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów.
Ponad 300 zł dodatku do emerytury sołtys otrzyma nie po ośmiu, ale po siedmiu latach sprawowania funkcji
Według ustawy z 8 marca 1990 roku dodatek do emerytury przysługuje osobom, które pełniły funkcję sołtysa przez co najmniej dwie kadencje, ale nie mniej niż przez osiem lat i osiągnęły wiek emerytalny (kobiety 60 lat, a mężczyźni 65 lat). Przy ustalaniu okresu pełnienia funkcji sołtysa nie jest wymagane zachowanie ciągłości pełnienia tej funkcji.
Jeżeli prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę, oprócz tego, że sołtysi szybciej uzyskają dodatek do emerytury, zmniejszona zostanie także wymagana liczba świadków pełnienia funkcji sołtysa z pięciu do trzech osób.
Zmiany w prawie były postulowane przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów
O potrzebie zmiany dotychczasowej ustawy mówił Krzysztof Kwiatkowski, przewodniczący komisji ustawodawczej. Petycja, która została skierowana do Senatu przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów dotyczyła także innych problemów. Jednym z nich był przede wszystkim kłopot z przyznawaniem świadczeń pieniężnych tym sołtysom, którzy pełnili swoją funkcję przez dwie kadencje, ale nie przez osiem lat. W takim wypadku nie mogli oni ubiegać się o dodatkowe świadczenie pieniężne.
Drugim problemem było ogłaszanie wyborów przez gminy we wcześniejszym terminie, wskutek czego wielu sołtysów również nie mogło ubiegać się o należne im świadczenie, gdyż w takim wypadku skrócona została ich kadencja. Autorzy petycji zwracali uwagę także na zjawisko uchylania świadczeń sołtysom seniorom, którzy swoją funkcję sprawowali przed 1990 r. Członkowie Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów nie kryli swojego negatywnego stosunku do przepisów, które pozwalały na odbieranie takim osobom prawa do należnych im pieniędzy. Członkowie KSS swoje stanowisko w tej sprawie motywowali koniecznością uhonorowania sołtysów seniorów i ich ciężkiej pracy w niełatwych przecież czasach. W petycji zwrócono także uwagę na fakt, iż sołtysi seniorzy byli wybierani na swoje stanowiska w bezpośrednich i demokratycznych wyborach, dlatego odbieranie im prawa do należnych im świadczeń pieniężnych nie powinno mieć miejsca.