Całkowite zamknięcie siłowni od 28 grudnia? Infrastruktura sportowa tylko dla sportowców, ale nie wiadomo, co z basenami, klubami fitness i siłowniami

Codzienne Zdrowie dołącz do dyskusji (321) 18.12.2020
Całkowite zamknięcie siłowni od 28 grudnia? Infrastruktura sportowa tylko dla sportowców, ale nie wiadomo, co z basenami, klubami fitness i siłowniami

Edyta Wara-Wąsowska

Na wczorajszej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o wprowadzeniu „narodowej kwarantanny” od 28 grudnia do 17 stycznia. Najszerzej komentowany jest zakaz przemieszczania się w sylwestra czy całkowite zamknięcie hoteli, ale warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt. Istnieje ryzyko, że nastąpi również… całkowite zamknięcie siłowni od 28 grudnia. 

Całkowite zamknięcie siłowni od 28 grudnia? Wątpliwości związane z infrastrukturą sportową i sportem zawodowym

Zakaz przemieszczania się w sylwestra to nie wszystko. Minister zdrowia zapowiedział na wczorajszej konferencji m.in. zamknięcie galerii handlowych (chociaż m.in. sklepy meblowe będą mogły działać), stoków czy de facto – zakaz podróży służbowych. Na razie wciąż trzeba czekać na tekst rozporządzenia, jednak warto zwrócić uwagę na informacje znajdujące się na rządowej stronie. Wśród listy nowych obostrzeń znajduje się też wpis „infrastruktura sportowa dostępna tylko w ramach sportu zawodowego”.

Teoretycznie powinno to zatem oznaczać, że m.in. boiska i hale, na których mogą trenować zarówno amatorzy jak i profesjonaliści, będą otwarte jedynie dla osób, które uprawiają sport zawodowo – czyli np. są członkami klubów, sekcji itd. Dostępne nie powinny być również siłownie plenerowe.

Nie wiadomo jednak do końca – zwłaszcza, że minister Niedzielski nie poświęcił temu wątkowi zbyt dużo czasu – czy nowym ograniczeniom będą podlegać również siłownie czy kluby fitness. A przypomnijmy – są to obiekty teoretycznie zamknięte. Wciąż jednak chętni mogą np. brać udział w zajęciach zorganizowanych czy w zawodach sportowych – zorganizowanych niekonieczne dla profesjonalistów.

Koniec z furtką w przepisach?

Jak jednak mieli ustalić dziennikarze RMF FM, w rozporządzeniu mają znaleźć się przepisy, które zablokują dotychczasową działalność siłowni, basenów i klubów fitness. Ma to być „zamknięcie furtki w przepisach”. Powołują się przy tym jednak na wspomnianą możliwość uprawiania jedynie sportu zawodowego w infrastrukturze sportowej. Nie wiadomo zatem, czy dziennikarze stacji zinterpretowali zapowiedź na rządowej stronie jako całkowite zamknięcie siłowni od 28 grudnia (a także basenów i klubów fitness) czy faktycznie dotarli do nowych, bardziej szczegółowych informacji dotyczących treści przyszłego rozporządzenia.

Jakie obecnie są zasady korzystania z hali sportowych, stadionów czy boisk?

Niezależnie jednak od tego, czy rządzący zdecydują się ostatecznie na całkowite zamknięcie siłowni czy też nie, pewne na razie wydaje się zamknięcie (dla amatorów sportu) takich obiektów jak hale, Orliki, stadiony, boiska. Oprócz tego do infrastruktury sportowej można też bez wątpienia zaliczyć stadniny, strzelnice, tory gokartowe, tory łyżwiarskie. Infrastrukturę sportową tworzą też np. korty czy infrastruktura do uprawiania sportów wodnych – ale ze względu na porę roku korzystanie z nich i tak nie jest w tym momencie możliwe.