Nowa Ruda i Warszawa, czyli gdzie kupiono najtańsze i najdroższe mieszkanie w Polsce w 2018 roku?

Nieruchomości dołącz do dyskusji (9) 27.12.2018
Nowa Ruda i Warszawa, czyli gdzie kupiono najtańsze i najdroższe mieszkanie w Polsce w 2018 roku?

Justyna Bieniek

Nowa Ruda i Warszawa, czyli miasta gdzie w 2018 roku kupiono najtańsze i najdroższe mieszkanie w Polsce. Ogromna rozpiętość cenowa obu pokazuje również ogromną rozbieżność w poziomie życia i standardzie zachodzącą pomiędzy centrum a peryferiami Polski.

13 mln zł – tyle, jak podaje serwis urban.one, wydał nabywca najdroższego mieszkania w Polsce, zlokalizowanego oczywiście w Warszawie. Dla porównania nabywca najtańszego mieszkania w Polsce zapłacił za nie 40 tys. zł – prawie tyle ile kosztował metr kwadratowy tego pierwszego (44,9 tys. zł kosztował metr kwadratowy warszawskiego mieszkania).

Ranking – najtańsze i najdroższe mieszkanie w Polsce

Najdroższe mieszkania w Polsce ulokowane są w ścisłym centrum stolicy, zaraz za nimi znajdują się apartament w Gdyni, za który nabywca zapłacił 5,9 mln zł. Metr 190-metrowego mieszkania kosztował więc 31 tys. zł.

Dla porównania na drugim końcu Polski, z dala od wielkich ośrodków, ceny mieszkań kształtują się już zupełnie inaczej. Niestety idzie to również w parze ze standardem zarówno budynków, jak i życia. Najtańsze mieszkanie w Polsce, o powierzchni 40 metrów kwadratowych, położone w Nowej Rudzie w województwie dolnośląskim kosztowało tylko 40 tys. zł. Niestety w tym przypadku nawet atrakcyjna cena może nie skusić do inwestycji.

Duża rozpiętość cen działek

Podobnie pod względem położenia i rozpiętości kształtują się ceny działek budowlanych. Rekordowe ceny padają oczywiście w Warszawie, a w drugiej kolejności w Gdańsku. W tej pierwszej za najdroższą działkę w 2018 roku zapłacono 90,5 mln zł za 0,29 ha. W Gdańsku za działkę przeznaczoną pod zabudowę mieszkaniowo-usługową zapłacono 36 mln za 2,9 tys. metrów kw.

Najtańszych działek, podobnie jak w przypadku mieszkań, należy szukać z dala od wielkich ośrodków miejskich. Tam grunty rolne można nabyć już za 16 groszy za metr kwadratowy. Tyle kosztował grunt położony w powiecie białostockim w województwie podlaskim. W powiecie sokołowskim metr kwadratowy kosztował 12 groszy.

Rekordowy rok

Pomimo dużych rozbieżności i cen, mijający rok zgodnie z prognozami i danymi podanymi w ostatnich dniach przez Puls Biznesu będzie rekordowy pod względem wartości inwestycji. Osiągnie ona wartość 6,3 mld EUR i będzie najwyższa w historii rynku inwestycyjnego w Polsce.