Chcą zatrzymać zaniżanie odszkodowań z polisy OC!

Codzienne Dołącz do dyskusji (210)
Chcą zatrzymać zaniżanie odszkodowań z polisy OC!

Przedstawiciele branży motoryzacyjnej chcą zatrzymać zaniżanie odszkodowań z polisy OC.

Polisa OC jest obowiązkowa dla każdego posiadacza samochodu. Za jej brak grożą srogie kary. Niestety, jeśli przychodzi do wykorzystania tego ubezpieczenia, czyli dokonania naprawy pojazdu uszkodzonego w wyniku wypadku, stłuczki, czy innych zdarzeń losowych, to często zaczynają się schody. Przedstawiciele branży motoryzacyjnej chcą zatrzymać zaniżanie odszkodowań z polisy OC.

O zmianę w przepisach dotyczących OC walczą między innymi Polska Izba Motoryzacji, Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, Stowarzyszenie Forum Recyklingu Samochodów, Związek Dealerów Samochodów i Związek Rzemiosła Polskiego. Chodzi między innymi o wspomniane wcześniej zaniżanie odszkodowań z polisy OC.

Jak podkreślają fachowcy, wyliczanie wysokości szkód za pomocą kosztorysów ma się nijak do rzeczywistych kosztów naprawy. Zaniżanie wysokości wypłat, nawet ponad 1 mld zł całościowo i do 500 proc. w niektórych przypadkach, wpływa także na co najmniej ćwierć miliarda niższe podatki odprowadzane do budżetu Państwa. Niektórzy podają, że jest to niemal pół miliarda. Wartości robią wrażenie, ale nie na rządzących, bo kolejne ekipy niewiele robiły, aby to zmienić.

Kłopot mają także właściciele pojazdów, bo za wypłacane kwoty muszą naprawiać swoje pojazdy za pomocą tańszych zamienników o często wątpliwej jakości, albo szukają części na złomowiskach, czy „szrotach”, a czasem ze źródeł o wątpliwym statusie prawnym.

Wspomniane instytucje chcą, aby naprawienie szkody z polisy OC ograniczyć jedynie do naprawy pojazdu. Chcą także tego, żeby ubezpieczyciel nie mógł odmówić naprawy pojazdu, gdy koszty naprawy nie przekraczają sumy gwarancyjnej ubezpieczenia. Odmowa mogłaby pojawić się tylko, gdy samochód faktycznie nadaje się jedynie do złomowania.

Dodatkowo, aby można było uzyskać odszkodowanie przy szkodzie całkowitej, trzeba było przedłożyć zaświadczenie o oddaniu pojazdu do złomowania w certyfikowanej stacji demontażu. Dzięki temu na rynek nie trafiałyby pojazdy zwane potocznie „wyklepanymi budkami autobusowymi”, jak i wydobyte z nich części.

Jeśli masz problemy związane z ubezpieczycielem, wypłatą lub zaniżaniem odszkodowania, a także związane z wszelkimi innymi sprawami, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.