Obecna ekipa rządząca złożyła przedsiębiorcom kilka ważnych obietnic. O ile za najważniejszą (przynajmniej z perspektywy wielu osób prowadzących działalność gospodarczą) należy prawdopodobnie uznać obietnicę zmian w składce zdrowotnej, o tyle nie można zapominać o innej, ważnej propozycji. Mowa o przejęciu przez ZUS obowiązku płacenia za chorobowe pracownika już od pierwszego dnia. Sęk w tym, że na razie nie wiadomo, kiedy nowe przepisy mogłyby wejść w życie.
Chorobowe od pierwszego dnia płatne przez ZUS może wejść w życie później, niż obiecywał rząd
Przedsiębiorcy mogą być nieco rozczarowani postawą rządu, jeśli chodzi o realizację złożonych im obietnic. Pewne są wprawdzie wakacje od ZUS (ale za to bez obiecywanego, dodatkowego świadczenia w postaci połowy płacy minimalnej), rząd też ogłosił szczegóły zmian dotyczące kasowego PIT-u. Zmiany w składce zdrowotnej są natomiast nadal przedmiotem prac, choć niemal pewne jest, że nie będzie powrotu do przepisów sprzed Polskiego Ładu.
Obietnicą wyborczą, która wzbudziła spore zainteresowanie ze strony przedsiębiorców, było chorobowe pracownika od pierwszego dnia płatne przez ZUS. Teraz jednak okazuje się, że zmiana może wejść w życie znacznie później, niż zakładano.
Grupa posłów opozycji zwróciła się z interpelacją do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, pytając, kiedy reforma może wejść w życie. Podsekretarz stanu w MRPiPS Sebastian Gajewski poinformował posłów w odpowiedzi, że obecnie trwają analizy skutków finansowych zaproponowanego rozwiązania (w różnych wariantach) oraz prace projektowe dotyczące kształtu przepisów wprowadzających zmiany w życie. Jednocześnie w odpowiedzi można przeczytać, że
Wprowadzenie zmian w tym zakresie musi wiązać się z koniecznością szczegółowej oceny skutków projektowanych regulacji aby wyeliminować ewentualne ryzyka towarzyszące wprowadzanym zmianom m.in. takie jak możliwy wzrost nieuzasadnionej absencji chorobowej. Należy mieć również na uwadze, że wprowadzane zmiany wymagają szerokich konsultacji z przedsiębiorcami, pracodawcami, związkami zawodowymi pracowników jak i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych bowiem dotyczą również zmian organizacyjnych, kadrowych, technicznych, jak i informatycznych.
Zmiany w wypłacaniu chorobowego pociągną za sobą również zmiany w orzecznictwie
W odpowiedzi na interpelację można przeczytać również, że zmiany w chorobowym muszą pociągnąć za sobą również zmiany w orzecznictwie lekarskim w ZUS, kontrolach prawidłowości wykorzystywania L4 oraz zmiany w wykonywaniu obowiązków związanych z ustalaniem uprawnień o świadczeń z ubezpieczenia chorobowego. MRPiPS zwraca tym samym uwagę, że wraz z wprowadzeniem chorobowego płaconego przez ZUS od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego (co odciążyłoby przedsiębiorców) koniecznie jest dokonanie wielu innych zmian, a reforma będzie mieć charakter kompleksowy. To jednak oznacza, że realizacja obietnicy może zająć dłużej, niż przewidywał rząd – i zapewne sami przedsiębiorcy. Raczej nie ma szans na wejście nowych regulacji jeszcze w tym roku; pytanie brzmi, czy prawdopodobny jest rok 2025.