Zamknięcie centrów handlowych nie jest bezwzględne, a odnosi się do pewnej grupy przedsiębiorców w nich działających. Co jest dalej otwarte w centrach handlowych?
Co jest dalej otwarte w centrach handlowych?
Dzisiaj odnotowano 21849 przypadków zakażeń koronawirusem To – jak na niedzielę – alarmujący fakt. Aż 140 osób zmarło wskutek zakażenia (40 osób z powodu COVID-19 jako takiego, 100 miało choroby współistniejące). W szpitalach zajętych jest 23583 łóżek (z 33083 dostępnych), a 2360 pacjentów znajduje się pod respiratorami (z 3211 dostępnych). Są to dane ogólne, więc nie uwzględniają lokalnych problemów.
Najnowszy, marcowy lockdown co do istoty nie jest żadnym zaskoczeniem. Co więcej, rządzący zrezygnowali z najbardziej dotkliwych restrykcji, takich jak zakaz przemieszczania się. Na taką decyzję mógł mieć jednak wyrok SN, zgodnie z którym ograniczenia w przemieszczaniu się nie są legalne, jeżeli zawiera się je w rozporządzeniu tzw. covidowym.
Niemniej pewne inne ograniczenia się pojawiły. Abstrahując od ich legalności, od wczoraj wszyscy znajdujemy się w takim reżimie, który obowiązywał w regionach najbardziej dotkniętych koronawirusem. Wstrzymana jest działalność hoteli, kin, basenów, szkół (nauka zdalna), czy też właśnie centrów handlowych.
Okazuje się jednak, że nie jest to bezwzględne zamknięcie działalności tego rodzaju obiektów. Oczywiście, zamknięcie centrów handlowych na charakter negatywny, tj. zamknięte jest wszystko oprócz zamkniętego katalogu obiektów, ale lista wyłączeń jest dosyć szeroka. Przynajmniej na tyle, że w centrach handlowych dalej znajdują się klienci – choć nie jest to aż tyle, ile było wcześniej.
Gdzie można zrobić zakupy?
Tę kwestię reguluje §9 ust. 25 najnowszego rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 marca 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Rzeczony przepis stanowi, że do 9 kwietnia 2021 roku w m.in. centrach handlowych ustanawia się szereg zakazów.
Zakazuje się handlu detalicznego, ale od tej zasady ustanowiono szereg wyjątków. Tak też zakaz nie dotyczy tych przedsiębiorców, których handel odnosi się – jako przeważający – do:
- żywności lub środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego
- produktów kosmetycznych, artykułów toaletowych lub środków czystości
- produktów leczniczych (apteki i punkty apteczne) lub wyrobów medycznych
- gazet, książek lub kuponów gier losowych
- artykułów budowlanych, remontowych lub mebli
- artykułów dla zwierząt domowych
- usług telekomunikacyjnych
- części i akcesoriów do pojazdów samochodowych lub paliw
Zakazuje się także prowadzenia działalności usługowej. Jednak i tutaj zastosowano cały katalog wyłączeń, tak też zakaz nie dotyczy tych, których przeważająca działalność usługowa odnosi się do:
- fryzjerstwa i pozostałych zabiegów kosmetycznych (PKD 96.02.Z)
- świadczeń optycznych lub medycznych
- bankowości
- usług pocztowych, logistycznych lub polegających na wydawaniu i odbieraniu przesyłek
- usług ubezpieczeniowych
- naprawy pojazdów lub wymiany opon i dętek oraz myjni samochodowych
- usług ślusarskich, szewskich, krawieckich i pralniczych
- usług gastronomicznych
W odniesieniu do wysp handlowych prawodawca ustanowił ogólny zakaz. Nie wolno prowadzić w ich ramach działalności handlowej lub usługowej i nie ma żadnych wyjątków.