Co się stało z BZ WBK? Spokojnie, Santander Bank naprawdę zastąpił znaną markę

Finanse dołącz do dyskusji (45) 09.09.2018
Co się stało z BZ WBK? Spokojnie, Santander Bank naprawdę zastąpił znaną markę

Maja Werner

Co się stało z BZ WBK? Takie pytanie mogą zadawać sobie liczni klienci banku, którzy nie śledzą aktywnie serwisów informacyjnych.

Przede wszystkim, jeśli czytacie ten artykuł, to już dobrze o was świadczy. Czujność w internecie, a już czujność w bankowości internetowej, to szczególna wartość. Dlatego w pełni jesteśmy w stanie zrozumieć zaniepokojenie ze strony osób, które nagle zamiast pod adresem bzwbk.pl trafić na stronę swojego – odwiedzanego od lat – banku, zobaczyły jakieś czerwone logo.

Santander Bank zastąpił BZ WBK

Spokojnie – tak ma być. Na początku września 2018 roku doszło do zapowiadanego od jakiegoś czasu rebrandingu. Dotychczasowi klienci BZ WBK muszą pogodzić się z tym, że ich dawnego banku – w sensie wizerunkowym – już nie ma. Od teraz występują pod czerwonymi barwami, muszą zacząć kibicować Realowi Madryt, raz do roku uczestniczyć w gonitwach byków i zajadać się chorizo. Czas zapomnieć o złotych chwilach chwały, reklamach z Leo Beenhakkerem i Kevinem Spaceyem.

Bank Zachodni został powołany do życia w 1988 roku na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 kwietnia 1988 r. w sprawie utworzenia Banku Zachodniego we Wrocławiu. Od 1995 do 1999 roku Allied Irish Banks skupowało udziały banku, by wreszcie stać się posiadaczem pakietu większościowego. Od 2001 roku oficjalnie pod nazwą BZ WBK.

Co się stało z BZ WBK?

W 2010 roku Allied Irish Banks zdecydowały o pozbyciu się BZ WBK. Nabywcą została hiszpańska grupa Santander. Trudno więc mówić o tym, że „tracimy polski” bank, ponieważ formalnie polski przestał być jeszcze w XX wieku, zaś Santanderem jest tak na dobrą sprawę od 2010 roku?

Zatem – co się stało z BZ WBK? Nic, to ten sam bank co przez wszystkie ostatnie lata, jednak ostatecznie podjął męską decyzję o zmianie nazwy na globalną markę swojego właściciela. A wraz ze zmianą nazwy trzeba było oczywiście zmienić identyfikację graficzną placówek, strony internetowej, aplikacji.

Redaktor naczelny nie ukrywał, że dostaliśmy z jeden czy dwa e-maile w tej sprawie. Takie e-maile cieszą, ponieważ nawet przesadna ostrożność w sprawie identyfikacji banku nie jest zła. Szczególnie w czasach, gdy bezpieczeństwo naszych pieniędzy w sieci jest realnym problemem i zagrożeniem.

45 odpowiedzi na “Co się stało z BZ WBK? Spokojnie, Santander Bank naprawdę zastąpił znaną markę”

 1. No, ten bank to z pewnością powód do dumy Morawieckiego – tak skutecznie nim kierował że bank musiał szukać obcego kapitału by przetrwać

  • I ile ty tego Morawieckiego masz u steru? Z tego co mi wiadomo to BZWBK należał do grupy od kilku lat… teraz zmienił tylko logo.

   • To właśnie Morawiecki doprowadził do odstąpienia pakietu większościowego Irlandczykom, a następnie pomagał przy odsprzedaży tego pakietu Santanderowi gdy Irlandczycy postanowili się wycofać.

  • Artykul tlumaczy ze bylo inaczej… Co za kraj :( ludzie nawet nie wiedza o czym pier…. Czuje sie zmuszany do wyjazdu :/

 2. A ja nie rozumiem małego zamieszania, bo zmiana logo BZ WBK to jedna sprawa, ale dochodzi tu do małego zamieszania w samym Santanderze. Otóż BZ WBK zmienia logo na Santander. Białe logo na czerwonym tle. Ale ten, kto ma kartę kredytową bo wziął coś na raty dostaje informację, że Santander zmienia logo z… białego logo na czerwonym tle na czerwony napis na białym tle. I tak Santander ma w Polsce teoretycznie dwa loga, bo działa jako Santander Bank i Santander Consumer Bank…

  • Zależy od nastroju – może być parująca kupa, może być gorący placek. Ale wygląda na to, że oficjalnie poetom chodziło o coś innego: „The flame is a symbol that evokes the initial “S” in “Santander” and conveys triumph, leadership, clear-sightedness, and dynamism.”.

 3. złodziej zmienił przebranie ale pliki są w pamieci a nazwa sie zmieniła bo usunołem konto po tym jak pracownik tej złodzoejskiej bandy sfałszował umowe specjalnie wpisujac adres ulicy bez numeru mieszkania
  ale to wam nic nie da bo wszystkie wasze matactwa sa w internecie i prywatnych rekach sił ktore juz sie za was biorą banda złodzieji i oszustów …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *