Czy do kina można wnieść swoje picie i jedzenie? Sprawdzamy jak to wygląda w Multikinie, Heliosie i Cinema City

Codzienne Zakupy Dołącz do dyskusji (185)
Czy do kina można wnieść swoje picie i jedzenie? Sprawdzamy jak to wygląda w Multikinie, Heliosie i Cinema City

Mało kto wyobraża sobie filmowy seans bez przekąsek. Popcorn, nachosy i gazowany napój to standard niemal w każdym kinie. Niestety ceny tych przekąsek są tak absurdalne, że wielu widzów postanawia stanąć w kontrze i przyjść do kina ze swoim prowiantem. Czy do kina można wnieść swoje picie i jedzenie?

Cena popcornu w kinie osiąga granice absurdu. W wielu miejscach za podstawowy zestaw popcornu z napojem można zapłacić więcej niż za sam bilet. Kina oczywiście zachęcają do zakupowego szaleństwa przy kasie, a oferta coraz częściej może zawstydzić niejeden osiedlowy sklepik. Popcorny (w wielu smakach), napoje, nachosy to absolutna podstawa. Do tego oczywiście różnego rodzaju żelki czy czekoladki na wagę, a półka ze smakami do wyboru zajmuje więcej miejsca niż właściwe kasy. Orzeszki, paluszki, chipsy i inne smakołyki tylko dopełniają ofertę. Rozmaite akcje promocyjne próbowały nawet zachęcić do zabierania na salę kinową… kabanosów. Mimo wszystko kabanosy w kinie to niezbyt dobry pomysł.

Zyski ze sprzedaży przekąsek stanowią istotną część zysków każdego kina. Z tego powodu wszystkie zachęcają do ich kupowania stale poszerzając ofertę, a także przygotowując pakiety i promocje „na każdą kieszeń”. Taka strategia spotyka się z coraz głośniejszym niezadowoleniem widzów. Nic dziwnego, skoro ceny przy kinowym barze dawno przekroczyły granice zdrowego rozsądku. Wielu z nich postanawia przychodzić do kina z własnym jedzeniem. Czy do kina można wnieść swoje picie i jedzenie? W tym celu sprawdziliśmy regulaminy największych sieci kinowych.

To właśnie w regulaminie znajdziemy odpowiedź na takie pytanie. Właściciel obiektu może dowolnie ustalać zasady obowiązujące na jego terenie. We wszystkich regulaminach znajdziemy odpowiednie zakazy nagrywania filmów sprzętem nagrywającym, co w oczywisty sposób ma chronić przed piractwem.

Czy do kina można wnieść swoje picie i jedzenie – Multikino

Regulamin obowiązujący w kinach sieci Multikino wprowadza całkowity zakaz wnoszenia jedzenia i picia na salę kinową. Wyjątek dotyczy wyłącznie produktów zakupionych w kinowej kasie. Jeżeli mimo wszystko ktoś zdecyduje się przyjść do kina wprost z zakupów, powinien zostawić je w kinowym depozycie.

Punkt 26. Na terenie Multikina obowiązuje całkowity zakaz wnoszenia przedmiotów niebezpiecznych (broni, środków trujących, ostrych narzędzi, materiałów łatwopalnych), przedmiotów o dużych gabarytach (np. walizek) oraz wnoszenia i spożywania środków odurzających i psychotropowych oraz artykułów spożywczych niezakupionych w Multikinie. Artykuły spożywcze niezakupione w Multikinie należy pozostawić w depozycie kina na zasadach określonych w Załączniku nr 5.

Czy do kina można wnieść swoje picie i jedzenie – Helios

Sieć kin Helios należy do koncernu Agora. Tego samego, który odpowiedzialny jest za wydawanie Gazety Wyborczej. Co ciekawe, kinowy biznes spółki przynosi jej więcej zysków, niż sprzedaż samej gazety. Co więcej – sprzedaż samych przekąsek przynosi firmie więcej zysków, niż gazety, nie mówiąc o samych biletach. Jurek Wilczek informował niedawno, że wpływy Agory ze sprzedaży popcornu w kinie wyniosły w pierwszych trzech kwartałach tego roku 77,3 mln zł. Sprzedaż Gazety Wyborczej to „zaledwie” 72 miliony złotych. Nic dziwnego, że i w tej sieci obowiązuje zakaz wchodzenia z własnym jedzeniem na sale kinowe. Odpowiednie regulacje znajdziemy w 9 punkcie regulaminu.

Punkt 9 Na terenie Kina zabrania się:
a) palenia papierosów i korzystania z elektronicznych papierosów oraz urządzeń i przedmiotów
o tej samej lub zbliżonej funkcji lub działaniu;
b) wnoszenia, posiadania i używania środków odurzających;
c) spożywania artykułów spożywczych zakupionych poza Kinem, oraz wnoszenia artykułów
mogących spowodować zabrudzenie mienia, odzieży innych Klientów lub w inny sposób, np. zapachem, mogących utrudniać innym Klientom uczestnictwo w Seansie/Seansie Specjalnym lub Wydarzeniu/Wydarzeniu Specjalnym;
d) wnoszenia i/lub spożywania napojów alkoholowych zakupionych poza Kinem;

Czy do kina można wnieść swoje picie i jedzenie – Cinema 3D

Cinema 3D to najmniejsza sieć w tym zestawieniu. Nie zmienia to jednak faktu, że i tu obowiązują identyczne zasady, jakie wprowadzają na swoim terenie najwięksi gracze. Punkt 23 regulaminu wprowadza zakaz wnoszenia własnego jedzenia na sale kinowe.

Punkt 23. Na terenie Kina Cinema3D obowiązuje zakaz wnoszenia i spożywania alkoholu oraz produktów spożywczych niezakupionych w barach Kina Cinema3D.

Czy do kina można wnieść swoje picie i jedzenie – Cinema City

Nie powinien nikogo zatem zdziwić fakt, że w sieci Cinema City obowiązują dokładnie takie same zasady dotyczące własnego jedzenia, jak we wszystkich pozostałych przypadkach.

Punkt 26. Na terenie naszych obiektów obowiązuje całkowity zakaz:
palenia tytoniu, korzystania z papierosów elektronicznych, wnoszenia żywności i napojów zakupionych poza punktami gastronomicznymi należącymi do Cinema City,

Nic dziwnego, że kinowe sieci zakazują wnoszenia własnego jedzenia do kina. Zyski ze sprzedaży przekąsek są na tyle wysokie, że żadna z nich nie zaryzykuje umniejszenia do firmowego budżetu.

Co w przypadku zignorowania zakazu, które zostanie wykryte przez pracowników kina? Czy obsługa może wyrzucić widza, który przyszedł z własnym jedzeniem lub odmówić wpuszczenia na salę? Lektura regulaminów poszczególnych kin nie daje odpowiedzi wprost. Wynika z tego, że decyzje za każdym razem podejmują pracownicy kina. Oczywiście wszystkie regulaminy przewidują bezwzględny obowiązek stosowania się do zaleceń obsługi. W tych wypadkach praktyka może być różna i uzależniona od polityki danej sieci czy nawet kierownictwa konkretnego obiektu. Z pewnością można spodziewać się po prostu polecenia schowania jedzenia. W skrajnych przypadkach obsługa na pewno mogłaby wyprosić krnąbrnego widza z sali, ale moim zdaniem powinien on sobie zasłużyć na to czymś więcej, niż samym jedzeniem chipsów kupionych w sklepie. Jeżeli kontrabanda zostanie odkryta przed wejściem na salę, obsługa powinna umożliwić jej przechowanie na czas trwania seansu.