Czym jest serwis MamPrawoWiedziec, który wstrząsnął debatą prezydencką?

Gorące tematy Technologie dołącz do dyskusji (26) 19.05.2015
Czym jest serwis MamPrawoWiedziec, który wstrząsnął debatą prezydencką?

Udostępnij

Maciej Lewczuk

Prezydent Bronisław Komorowski podczas debaty z Andrzejem Dudą powołał się na informacje zgromadzone w serwisie Mam Prawo Wiedzieć.

Debatę prezydencką oglądało według doniesień mediów około 10 mln widzów. Podczas wymiany pytań i odpowiedzi urzędujący Prezydent Bronisław Komorowski powołał się na informacje zgromadzone w serwisie MamPrawoWiedziec.pl. Wielu ludzi nie wie, czym jest ten serwis i jakie są cele jego twórców.

MamPrawoWiedziec to serwis założony w 2006 roku przez Stowarzyszenie 61, które według jego założycieli jest:

niezależną, apartyjną organizacją pozarządową, która stawia sobie za cel dostarczanie obywatelom informacji o osobach pełniących wybieralne funkcje publiczne.

Na witrynie internetowej każdy może odnaleźć i przeczytać informacje o poglądach, doświadczeniu zawodowym i społecznym, stanie majątku i aktywności posłów na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej i do Parlamentu Europejskiego, senatorów, a także wszystkich kandydatów, którzy ubiegają się o te funkcje. Znajdziemy tam także ich obietnice wyborcze, które składali przed wyborami. Obecnie pojawiają się już także dane dotyczące prezydentów miast.

Dodatkowe dane pojawiają się przed każdymi wyborami. Do wszystkich startujących i ich sztabów wyborczych wysyłane są kwestionariusze, w których znajdują się pytania o kompetencje, poglądy i najważniejsze cele, które im przyświecają. Ma to na celu zebranie wszystkich najważniejszych informacji, dzięki którym wyborcy mogą poznać kandydatów lepiej, niż ma to miejsce poprzez kampanie wyborcze i tylko najważniejsze hasła, a także opinie wyrażane przez dziennikarzy i różnego rodzaju media.

Portal MamPrawoWiedziec Stowarzyszenia 61 deklaruje, że po wyborach nadal bada poglądy i ich zmiany, a także wybrane dane, by baza była jak najbardziej aktualna. Można też znaleźć analizy, raporty i zestawienia, do tego porównane z informacjami z innych źródeł. Są też informacje o tym, jak głosowali posłowie, a wyróżniono te, które są uznawane za kluczowe.

Wszystkie dane, które gromadzi portal MamPrawoWiedziec, mają przyczynić się do tego, by wyborcy i obywatele mieli pełen, niczym nie zakłócony, wgląd w dane, które mogą pomóc im w dokonywaniu wyborów i śledzeniu zmian poglądów i działań polityków w Polsce. Nie ma tu stronniczych opinii, a jedynie suche fakty poparte wszystkimi działaniami polityków. Są gromadzone na podstawie informacji od polityków, ich sztabów, biur, ugrupowań politycznych, baz danych Państwowej Komisji Wyborczej, oficjalnych stron Senatu i Sejmu, KRS.

Twórcy chwalą się, że mają w swoich bazach dane 460 posłów, 100 senatorów, 51 posłów do Parlamentu Europejskiego.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com