Rosja dokonała militarnej napaści na Ukrainę. Oznacza to, że sprawdzają się najczarniejsze scenariusze. NATO oraz Unia Europejska w obliczu rodzącego się światowego konfliktu muszą realnie zareagować. Wciąż słyszymy o potencjalnych sankcjach, które mają zostać wymierzone w Federację Rosyjską. Jedną z istotniejszych będzie odcięcie Rosji od międzynarodowego systemu SWIFT. Czym jest SWIFT i dlaczego może okazać się kluczowy?
Sankcje – czym jest system SWIFT i co oznacza odcięcie od niego Rosji?
Wciąż słyszymy o potencjalnych sankcjach, którymi państwa zachodu będą starały się możliwie najszybciej osłabić, a także zatrzymać ofensywę Putina. Jednym z rozwiązań, które mogłoby wprowadzić Federację Rosyjską w spore tarapaty jest odcięcie od systemu SWIFT. Jest to system, który pozwala na wykonywanie międzynarodowych transferów pomiędzy dowolnymi bankami. Wyłącznie Rosjanom możliwości korzystania z tego rozwiązania mogłoby oznaczać duże utrudnienia dla całej gospodarki.
Z tego międzynarodowego systemu korzystają każdego dnia miliony użytkowników. Zwykłych konsumentów, a także instytucji finansowych tj. banków oraz giełd. Za pośrednictwem systemu SWIFT na całym świecie dochodzi do niemalże 40 mln transakcji. Umożliwia on realizację przelewów zagranicznych dokonywanych w różnych walutach. Zatem potencjalne odcięcie Rosji od systemu wywołałoby dość spore problemy dla rosyjskich podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Firmy nie miałyby bowiem możliwości dokonywania bieżących rozliczeń. Oznaczałoby to krach dla handlu. Należy jednak pamiętać, że to broń obosieczna, bowiem wszystkie podmioty z państw zachodu prowadzące regularną wymianę handlową z podmiotami objętymi sankcjami również by ucierpiały.
Wyłączenie Rosji z systemu SWIFT oznaczałoby również znaczne problemy przy płatnościach za kontrakty na eksport gazu oraz ropy naftowej. Rosjanie co prawda są niejako przygotowani, ponieważ posiadają własny system SPFS, jednak korzysta z niego wyłącznie kilka państw.
Warto podkreślić, że wyłącznie Federacji Rosyjskiej z systemu SWIFT nie sprawi, że nagle Rosjanie nie będą mogli korzystać ze swoich kart płatniczych. Za ich właściwie funkcjonowanie odpowiedzialni są bowiem wystawcy tj. VISA oraz MasterCard.
Sankcje wobec Rosji – odcięcie SWIFT oraz inne rozwiązania
Unia Europejska ograniczyła obecnie dostęp rządu rosyjskiego do rynków i usług kapitałowych oraz finansowych UE. Dodatkowo, Niemcy wstrzymały certyfikację Nord Stream 2. Ponadto, UE nałożyła całkowite embargo na handel z dwoma separatystycznymi republikami popieranymi przez Putina. Warto w tym miejscu podkreślić, iż rządy Włoch, Austrii oraz Węgier lobbowały, aby sankcje wymierzone w Rosję przez UE były jak najmniej dotkliwe.
O odcięcie Rosji od systemu SWIFT zaapelowali wspólnie szefowie MSZ Litwy, Łotwy oraz Estonii. Polskie MSZ w związku z działaniami wojennymi odradza wszelkie podróże za wschodnią granicę oraz rekomenduje opuszczenie Ukrainy.