W 39 miastach i powiatach Polski jest już darmowa komunikacja miejska, a przybywają kolejne.
Z okazji Dnia bez samochodu, w większości miejscowości w Polsce można było za darmo jeździć komunikacją miejską. Nie trzeba było płacić za bilety, nikt nie musiał obawiać się nalotu „kanarów” i nieprzyjemności związanych z jazdą na gapę. Co ciekawe, już w 39 miastach i powiatach Polski jest darmowa komunikacja miejska, a przybywają kolejne.
Na całym świecie przybywa miejscowości, w których zdecydowano się zapewnić mieszkańcom darmową komunikację miejską. W niektórych opłaca się to robić, gdyż wielu mieszkańców i tak jeździło na gapę, a windykacja, kontrole, biurokracja kosztowała niejednokrotnie niewiele mniej, niż sfinansowanie ludziom darmowych przejazdów. W innych postanowiono zapewnić pracownikom darmowy dojazd do pracy lub chciano zmniejszyć ilość prywatnych samochodów na ulicach, a co za tym idzie zmniejszyć problem zanieczyszczeń w powietrzu, problemów z parkingami, etc.
Lista takich miast znajduje się na tej stronie. Znajduje się na niej także kilka polskich miast: Bełchatów, Głowno, Goleniów, Gostyń, Lubin, Mława, Nowogard, Nysa, Ornontowice, Otmuchów, Świerklany, Ząbki i Żory. Jak możemy dowiedzieć się z mediów, tych miast jest o wiele więcej. Uaktualniana lista miast, gdzie jest darmowa komunikacja, a także informacje o tym, kto jest uprawniony z korzystania z niej w taki sposób znajduje się na facebookowym profilu Bezpłatna Komunikacja Miejska w Polsce. Są tam także informacje o tym, które miasta rozważają wprowadzenie darmowych przejazdów dla swoich mieszkańców.
W wielu miastach, w których nie obowiązuje darmowa komunikacja miejska, są grupy osób, które są uprawnione do bezpłatnych przejazdów. W większości są to emeryci i renciści, którzy ukończyli opisany w regulaminie danego przewoźnika rok życia, inwalidzi wojenni, pracownicy danej firmy i ich najbliższa rodzina, dzieci do umieszczonego w regulaminie wieku, honorowi dawcy krwi, którzy oddali określoną ilość tego życiodajnego płynu. W niektórych firmach honoruje się legitymacje studenckie, uczniowskie (gimnazjalne i z podstawówek), bezrobotni w dniu wyznaczonej wizyty w PUP, etc. Warto zainteresować się, komu przysługują darmowe przejazdy w danej korporacji czy firmie przewozowej. Może się okazać, że niepotrzebnie płacicie za bilety.
Masz problemy lub wątpliwości związane z działaniami władz gminy lub miasta i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.
Zdjęcie z serwisu shutterstock.com