Nowa interpretacja fiskusa w sprawie darowizny na mieszkanie. Część obdarowanych może odetchnąć z ulgą

Nieruchomości Podatki Dołącz do dyskusji
Nowa interpretacja fiskusa w sprawie darowizny na mieszkanie. Część obdarowanych może odetchnąć z ulgą

Od pewnego czasu sporo emocji wzbudza kwestia kolejnych interpretacji fiskusa w sprawie sposobu przekazania darowizny. Fiskus upiera się, że najlepiej, by darowizna pieniężna została przekazana bezpośrednio na konto obdarowanego, jeśli ten ma uniknąć płacenia podatku od darowizny. Okazuje się jednak, że są pewne wyjątki – co potwierdza jedna z nowych interpretacji.

Osoby, które otrzymają w ramach tzw. zerowej grupy podatkowej darowiznę, nie muszą płacić podatku – wystarczy że spełnią dwa warunki. Pierwszym z nich jest zgłoszenie faktu otrzymania darowizny do Urzędu Skarbowego w terminie 6 miesięcy. Drugi dotyczy udokumentowania otrzymania darowizny. Jeśli obdarowany otrzymał darowiznę w postaci środków finansowych, konieczne jest posiadanie dowodu ich przekazania na rachunek płatniczy nabywcy – w banku, spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym.

Jest to istotne, ponieważ w wielu sytuacjach fiskus podważa zwolnienie z podatku od darowizny – na przykład w sytuacji, gdy została ona dokonana w postaci wpłaty na konto w banku. Co jednak w sytuacji, gdy rodzice (lub inni członkowie najbliższej rodziny) chcą dokonać darowizny na mieszkanie nabywane od dewelopera? Czy konieczne jest, by najpierw przelali pieniądze na rachunek obdarowanego, czy też mogą od razu dokonać przelewu na rachunek bankowy dewelopera?

Darowizna na mieszkanie wpłacona na subkonto dewelopera zwolniona z podatku

Kobieta, której rodzice przelali darowiznę na rachunek dewelopera, zwróciła się do fiskusa o wydanie interpretacji indywidualnej. Urząd Skarbowy był w jej przypadku zdania, że warunek umożliwiający zwolnienie z podatku nie został spełniony. Obdarowana jednak zaznaczyła we wniosku o interpretację, że pieniądze wprawdzie zostały przelane do dewelopera, ale nie tyle na rachunek bankowy firmy, co na specjalnie wyodrębniony dla niej przez dewelopera rachunek – czyli subkonto. Okazało się, że – zdaniem fiskusa – przelanie pieniędzy na takie subkonto powoduje, że możliwość zwolnienia z podatku (oczywiście zakładając zgłoszenie faktu przekazania darowizny w odpowiednim terminie) jest zachowana. Jak można przeczytać w uzasadnieniu,

Warunek udokumentowania wpłat na rachunek, określony w art. 4a ustawy, uważa się za spełniony również wtedy, gdy płaty dokonywane są na rachunek osoby trzeciej, ale na subkonto wyodrębnione w ramach tego rachunku dla osoby obdarowanej.

Tym samym dla fiskusa subkonto stworzone dla danej osoby jest w zasadzie równoważne z posiadaniem własnego rachunku bankowego.

Nie zmienia to jednak faktu, że podatnicy wciąż nie wiedzą, kiedy fiskus zgodzi się z tym, że podatnik może być zwolniony z podatku od darowizny, a kiedy – czasem zresztą dość niespodziewanie – stwierdzi, że takiej możliwości nie ma. Z tego względu wydaje się, że konieczne jest doprecyzowanie przepisów – tak, by takie wątpliwości nie pojawiały się już w przyszłości.