Zdrowy tryb życia często kojarzy się nam z koniecznością ponoszenia wysokich kosztów – bo przecież karnet na siłownię, korzystanie z usług fizjoterapeuty czy konsultacja z dietetykiem kosztuje, a niektórym wydaje się, że jedząc „śmieciowe” jedzenie sporo zaoszczędzą. Jeżeli do tej pory uważałeś, że nie stać cię na zdrowie, to teraz już nie będziesz mieć wymówek. Z treningów z fizjoterapeutą, konsultacji z dietetykiem a nawet konsultacji psychologicznej skorzystasz w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.
Rządzący chcą zadbać o stan zdrowia i samopoczucie Polaków i dlatego Ministerstwo Zdrowia od 13 października 2023 r. wprowadziło nowy program pilotażowy „Recepta na Ruch”, który ma na celu objęcie świadczeniobiorców profilaktyką w zakresie najczęściej pojawiających się problemów zdrowotnych, wymagających ruchu oraz wprowadzenia odpowiedniego żywienia. Choć nasze społeczeństwo nie ma raczej problemów z otyłością tak jak wygląda to chociażby w Stanach Zjednoczonych, to władze zdają się zauważać pewien problem.
Dieta i treningi za darmo
W ramach tego programu, każdy pacjent będzie mógł skorzystać z szerokiej gamy usług zdrowotnych. Obejmują one treningi z doświadczonym fizjoterapeutą, konsultacje z wykwalifikowanym dietetykiem oraz w razie potrzeby, wsparcie psychologa. To nie koniec korzyści, ponieważ program pilotażowy zachęca także do samodzielnej aktywności. Aplikacja IKP (Internetowy Katalog Pacjenta) dostarczy zestawów ćwiczeń i zaleceń żywieniowych, aby każdy mógł zadbać o siebie w domowym zaciszu.
Do kogo skierowany jest program i jak z niego skorzystać?
Z programu mogą skorzystać osoby, które ukończyły 25. rok życia, posiadają aplikację IKP, deklarują zamiar czynnego udziału w programie pilotażowym i posiadają sprawność fizyczną umożliwiającą im na samodzielne uczestnictwo w treningach. Z udziału w programie wykluczają min. choroby nowotworowe, nieleczone lub niestabilne choroby kardiologiczne i cukrzyca, czy inne przeciwskazania wskazane przez lekarza lub fizjoterapeutę.
Zainteresowany? Skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym, który może wystawić ci e-skierowanie do udziału w programie. Listę placówek realizujących program znajdziesz z kolei na stronach internetowych oddziałów NFZ. Ale musisz się pośpieszyć! Rządzący przewiedzieli miejsca tylko dla piętnastu tysięcy pacjentów i liczy się kolejność zgłoszeń.
Nie mamy pewności jak będzie wyglądała realizacja programu pilotażowego, ale wiemy na pewno, że zamiast wymyślać kolejne wymówki przeciwko podjęciu zdrowego trybu życia, warto chociaż zainteresować się nowym programem.