Zasiłek opiekuńczy, który otrzymywali rodzice podczas epidemii koronawirusa, przestał już funkcjonować. Rodzice nadal mogą jednak – w alarmowych sytuacjach – skorzystać z dni wolnych na opiekę nad dzieckiem. Kiedy jest to możliwe i czy dodatkowe dni wolne na opiekę nad dzieckiem mają jakikolwiek wpływ na wymiar urlopu wypoczynkowego?
Dni wolne na opiekę nad dzieckiem. Kiedy pracownik może je wykorzystać?
Każdemu pracownikowi, który jednocześnie wychowuje dziecko, przysługują dni wolne na opiekę nad dzieckiem. Są to jednak jedynie 2 dni w ciągu roku kalendarzowego.
Kiedy można z nich skorzystać? Czy jest to możliwe tylko w awaryjnych sytuacjach? Okazuje się, że nie – chociaż oczywiście pracownik powinien podać we wniosku powód. Mimo tego warto zachować dni wolne na opiekę nad dzieckiem i nie wykorzystywać ich przy pierwszej lepszej okazji.
Co ciekawe, dni wolne na opiekę nad dzieckiem przysługują rodzicom „na spółkę” – to oznacza, że jeżeli jeden z nich chce skorzystać z wolnego, drugi rodzic już takiej możliwości w danym roku kalendarzowym nie otrzyma. Pracownik wnioskujący o wolne musi nawet złożyć specjalne oświadczenie, w którym potwierdzi, że drugi rodzic nie będzie korzystał z dni wolnych na opiekę.
Wymiar godzinowy wolnego na opiekę
Wolne, które przysługuje na opiekę nad dzieckiem, można wykorzystać także w wymiarze godzinowym – jest to możliwe od 2016 r. Przy pracy na cały etat do wykorzystania jest 16 godzin. Co ważne, pracownik musi zdecydować się wyłącznie na jedną z tych form – nie można ich łączyć. To oznacza, że teoretycznie nie ma możliwości, by pracownik wykorzystał cały jeden dzień opieki nad dzieckiem, a drugi – w wymiarze godzinowym (czyli np. rozłożony na kilka kolejnych dni po jednej lub dwóch godzinach). Dlaczego teoretycznie? Pracownik może zawsze wskazać, że wnioskuje o wolne w wymiarze godzinowym, a następnie w wybranym dniu wykorzystać osiem godzin (przy założeniu, że tyle właśnie godzin pracuje w danym dniu).
Dni wolne na opiekę a urlop wypoczynkowy: czy istnieje jakikolwiek związek?
Niektórzy rodzice mogą zastanawiać się, czy jeśli jedno z nich wykorzysta dni wolne na opiekę, to czy zostają one odjęte z puli dni urlopowych. Między wolnym na opiekę a urlopem wypoczynkowym nie ma jednak żadnego, najmniejszego związku – wymiar urlopu wypoczynkowego nie może być pomniejszony z tego względu. Jednocześnie rodzice powinni pamiętać, że dni wolne na opiekę nie przechodzą na kolejny rok, a przepadają.