Dni wolne od pracy w 2016 roku

Praca Dołącz do dyskusji
Dni wolne od pracy w 2016 roku

Jeśli chcecie wziąć urlop w nowym roku, to spieszymy z informacją jakie dni wolne od pracy w 2016 roku będą nam przysługiwały.

Niejeden z naszych czytelników zapewne myśli już o urlopie, który będzie mógł wziąć w 2016 roku. Warto brać pod uwagę różne czynniki, w tym porę roku, miejsce docelowe, sposób podróżowania, etc. My spieszymy z informacją i listą dni wolnych od pracy w 2016 roku, które warto uwzględnić przy planowaniu.

Dni wolne od pracy to coś, na co czekają pracownicy w całej Polsce. Nie wszystkim dane będzie cieszyć się wolnym, gdyż zakaz pracy w handlu w dni świąteczne nie obejmuje osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych. Ci, którzy mogą skorzystać z wolnego, zrobią to zapewne z radością.

Niestety w 2016 roku nie będziemy mogli wykorzystać dni wolnych od pracy, przysługujących za święta wypadające w soboty. Mimo, że takie prawo „daje nam” orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, to po prostu większość świąt wypada w środku tygodnia. Poniżej zamieszczamy listę świąt, czyli lista dni, które są wolne od pracy w 2016 roku:

1 stycznia (piątek) Nowy Rok oraz Świętej Bożej Rodzicielki
6 stycznia (środa) Trzech Króli (inaczej zwane Objawieniem Pańskim)
27 marca (niedziela) Wielkanoc
28 marca (poniedziałek) Poniedziałek Wielkanocny
1 maja (niedziela) Święto Pracy
3 maja (wtorek) Święto Konstytucji 3 Maja
15 maja (niedziela) Zesłanie Ducha Świętego (inaczej zwane Zielonymi Świątkami)
26 maja (czwartek) Boże Ciało
15 sierpnia (poniedziałek) Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, a także Święto Wojska Polskiego
1 listopada (wtorek) Wszystkich Świętych
11 listopada (piątek) Święto Niepodległości
25 grudnia (niedziela) Boże Narodzenie (pierwszy dzień)
26 grudnia (poniedziałek) drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia

Osoby, które do perfekcji opanowały planowanie, mogą pokusić się o takie dysponowanie dniami urlopu, by tracić go jak najmniej, a wykorzystywać jak najwięcej czasu dla siebie. Do niedawna całkiem ładnie układały się tak zwane „długie weekendy”, kiedy 1-3 dni urlopu dawały możliwość odpoczęcia od pracy nawet przez 9 dni. Rok 2016 nie daje nam wielu takich możliwości. Jednym słowem, jeśli nie przytrafi nam się choroba i możliwość „odpoczywania” na L4, to przepracujemy w 2016 roku aż 252 dni, ale dni wolne od pracy, których będzie 114 (w tym 13 dni świątecznych z czego 4 wypadające w niedziele) pozwolą się zapewne zrelaksować.

Masz jakiekolwiek wątpliwości lub problemy związane z urlopami, rozliczaniem chorobowego lub zakazem pracy w dni świąteczne i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com