Tylko do 20 lutego przedsiębiorcy mają czas na podjęcie dwóch ważnych decyzji. Obie mają związek z płaconymi przez nich podatkami.
Czas na wybór formy opodatkowania
Pierwsza z decyzji dotyczy wyboru formy opodatkowania. Przedsiębiorcy raz w roku mają szansę na dotychczasowej zmiany formy opodatkowania – mogą dzięki temu np. przejść ze skali podatkowej na ryczałt czy podatek liniowy. Warto jednak pamiętać, że zmiana formy opodatkowania nie jest możliwa w dowolnym momencie; zgodnie z przepisami, przedsiębiorca może zmienić formę opodatkowania do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym po raz pierwszy odnotował przychód. Dla większości przedsiębiorców terminem granicznym będzie zatem 20 luty; w odmiennej sytuacji są natomiast przedsiębiorcy, którzy w poprzednim roku byli opodatkowani w formie karty podatkowej. W ich przypadku zmiana formy opodatkowania na inną (przy czym należy pamiętać, że obecnie powrót do karty podatkowej nie jest już możliwy) jest możliwa do 20 stycznia.
Co należy zrobić, by zmienić formę opodatkowania? Na szczęście zmiana nie oznacza dla przedsiębiorcy żmudnych formalności; wystarczy aktualizacja formularza CEIDG-1. W przypadku przedsiębiorców na ryczałcie konieczne będzie również założenie ewidencji środków trwałych. Z kolei jeśli podatnik przechodzi ze skali. podatkowej czy podatku liniowego na ryczałt, konieczne będzie jedynie prowadzenie ewidencji przychodów.
Decyzję o ewentualnej zmianie formy opodatkowania warto podjąć po konsultacji z doradcą podatkowym. Należy mieć przede wszystkim na uwadze to, że stawka podatku czy możliwość wliczania różnego rodzaju wydatków w koszty firmowe nie powinny być jedynymi czynnikami mającymi wpływ na ostateczną decyzję.
Do 20 lutego przedsiębiorcy muszą podjąć też jeszcze jedną decyzję
Warto jednocześnie przypomnieć, że 20 luty to też termin na podjęcie innej decyzji dotyczącej podatków – a dokładniej kasowego PIT. Już od 1 stycznia 2025 r. weszły w życie nowe przepisy, pozwalające przedsiębiorcom na rozliczanie się tą metodą. Osoby prowadzące działalność, które zdecydują się na kasowy PIT, będą miały obowiązek zapłacić podatek dochodowy dopiero wtedy, gdy same otrzymają zapłatę za wykonaną usługę czy sprzedany towar. Kasowy PIT ma zatem z założenia zapobiegać sytuacjom, w których przedsiębiorca sam musi zaciągać zobowiązania finansowe czy sięgać po oszczędności, by zapłacić podatek – mimo że teoretycznie powinien mieć na to środki od kontrahenta.
Należy przy tym przypomnieć, że wybór kasowego PIT – tak jak i formy opodatkowania – domyślnie obowiązuje na stałe, chyba że przedsiębiorca zdecyduje się w kolejnych latach na zmianę.