Do kiedy musimy wykorzystać zaległy urlop? To ważna informacja dla przynajmniej jednej trzeciej Polaków

Praca Dołącz do dyskusji
Do kiedy musimy wykorzystać zaległy urlop? To ważna informacja dla przynajmniej jednej trzeciej Polaków

W dzisiejszych czasach żyje się szybko. Tempo jest tak duże, że wielu z nas zapomina nawet o odpoczynku. Dla milionów Polaków granica między życiem zawodowym a prywatnym jest coraz mocniej rozmyta. Niektórzy są zapracowani tak bardzo, że czasu na urlop nie potrafią znaleźć nawet w wakacje.

Badanie Monitor Rynku Pracy przeprowadzone przez Randstad i Instytut Badań Pollster dowiodło, że co trzeci pracownik w Polsce ma zaległy urlop (średnio 10 dni). Częściej dotyczy to mężczyzn niż kobiet, odpowiednio 36 i 31 proc. I w szczególności kadry kierowniczej średniego szczebla (52 proc.)

Polacy nigdy się nie „wyłączają”

W dobie technologii mobilnej wiele osób nie potrafi „przełączyć” się z trybu praca w tryb odpoczynek, nawet będąc na urlopie. Z badań wynika, że co drugi Polak odbiera telefony służbowe podczas urlopu. I wcale nie chodzi tylko o to, że czuje na sobie presję przełożonych – to my, z własnej woli, decydujemy o tym, że sprawdzamy służbową skrzynkę pocztową, bądź odbieramy telefony poza godzinami pracy. Mimo że nikt od nas tego nie wymaga.

Co ciekawe, firmy coraz częściej oferują nam dodatkowe dni wolne jako benefit. Agencja Randstad stwierdziła, że 18 proc. pracowników przyznało, że ich szef oferuje dodatkowe dni wolne z różnych okazji. Takie podejście staje się coraz popularniejsze zwłaszcza w małych firmach, które nie zawsze mogą w inny sposób – np. finansowo – zabiegać o pracowników. W obliczu tych korzyści warto zastanowić się, jakie praktyki najlepiej promują równowagę między pracą a życiem prywatnym. Bo z jednej strony firmy kuszą nas dodatkowym wolnym, a z drugiej – często niezbyt chętnie wykorzystujemy nawet te dni wolne, które należą nam się „z urzędu”.

Do kiedy powinniśmy wykorzystać zaległy urlop?

Zgodnie z art. 168 Kodeksu pracy „urlopu niewykorzystanego w terminie ustalonym zgodnie z art. 163 należy pracownikowi udzielić najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego; nie dotyczy to części urlopu udzielanego zgodnie z art. 1672”. Art. 1672 brzmi: „pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu”.

Nieudzielenie pracownikowi przysługującego mu urlopu wypoczynkowego lub bezpodstawne obniżenie jego wymiaru może mieć poważne konsekwencje dla pracodawcy. Za złamanie prawa w ten sposób grozi mu grzywna w wysokości nawet 30 tys. zł.