Dodatek solidarnościowy dla osób, które straciły pracę w czasie epidemii koronawirusa już wkrótce może stać się faktem. Osoby uprawnione do świadczenia będą musiały złożyć odpowiedni wniosek. Już wcześniej było wiadomo, że będą mogły zrobić to wyłącznie elektronicznie. Teraz okazuje się w dodatku, że będą mieć na to bardzo mało czasu.
Dodatek solidarnościowy za czerwiec: kiedy trzeba będzie złożyć wniosek?
Projekt ustawy trafił już do Senatu, gdzie uchwalono poprawki – teraz projekt wróci zatem do Sejmu, który zajmie się nim prawdopodobnie już w piątek. To oznacza, że już wkrótce dodatek solidarnościowy wejdzie w życie. Osoby, które zostały zwolnione w trakcie epidemii koronawirusa (po 15 marca 2020), a także osoby, którym nie przedłużono umowy, mogą starać się o nawet 1400 zł dodatku za trzy miesiące (czerwiec, lipiec, sierpień).
Problemy są jednak dwa. O jednym wiadomo było już co najmniej kilka dni temu – wniosek o dodatek solidarnościowy będzie można złożyć tylko elektronicznie. W tym celu trzeba będzie zalogować się na platformę PUE ZUS (lub najpierw założyć na niej konto, jeśli ktoś go nie posiada). To jednak nie powinno przysporzyć aż takich trudności, chociaż można się spodziewać, że część osób będzie musiała udać się do placówki ZUS i na miejscu, przy pomocy pracownika Zakładu, założyć konto i złożyć wniosek.
Drugi problem jest jednak poważniejszy i wynika bezpośrednio z tempa prac nad projektem. Wszystko wskazuje na to, że nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż 22 czerwca. A to oznacza, że osoby starające się o dodatek solidarnościowy za czerwiec będą miały na złożenie wniosku prawdopodobnie… tydzień.
Dodatek solidarnościowy: kiedy najpóźniej będzie można złożyć wniosek i z czego to wynika?
Dlaczego tylko tydzień? Powód jest prosty. Zgodnie z projektowanymi przepisami, świadczenie przysługuje nie wcześniej niż za miesiąc, w którym został złożony wniosek. A to oznacza, że nie można złożyć wniosku w lipcu, starając się o dodatek solidarnościowy za czerwiec. Wszystkich czynności należy dokonać w tym miesiącu, za który ma przysługiwać świadczenie. Tym samym jeśli dodatek solidarnościowy wejdzie w życie 22 czerwca, to nie ma wątpliwości do kiedy będzie można złożyć wniosek – czyli tylko do 30 czerwca.
Kolejny problem polega na tym, że wiele osób po prostu może nie zdawać sobie sprawy z tego, że powinno jak najszybciej złożyć wniosek. Zwłaszcza, że niektórzy mogą mieć także problem z założeniem konta w PUE ZUS. Tym samym dodatek solidarnościowy za czerwiec może pobrać mniej osób niż pierwotnie sądzono.