Już w zeszłym tygodniu Sejm uchwalił przyznanie dodatku solidarnościowego dla osób, które zostały zwolnione po 15 marca 2020 r. lub których umowa na czas określony po tej dacie uległa rozwiązaniu (nie została przedłużona). Teraz wiadomo już, gdzie trzeba będzie złożyć wniosek o dodatek solidarnościowy – to ZUS będzie odpowiadać za realizację tego świadczenia.
Dodatek solidarnościowy – 1400 zł przez trzy miesiące
Epidemia koronawirusa zmusiła część pracodawców do redukcji zatrudnienia. I to mimo tego, że teoretycznie szybko uchwalono programy, które tej redukcji miały zapobiegać (wśród nich m.in. dofinansowanie z FGŚP). Mimo to niektóre firmy musiały zdecydować się na zwolnienie części pracowników lub nieprzedłużanie umowy z tymi, którzy wcześniej zawarli umowę na czas określony. Osoby, które straciły pracę, znalazły się w podwójnie ciężkiej sytuacji, bo większość firm chwilowo wstrzymała też rekrutację.
Dopiero teraz jednak prezydent Andrzej Duda postanowił wyjść z inicjatywą, która ma wspomóc takie osoby. Właściwie nie ma wątpliwości, że jest to inicjatywa obliczona na zyskanie dodatkowego poparcia – zwłaszcza, że mogła być zrealizowana znacznie wcześniej. Ostatecznie prezydent 3 czerwca skierował projekt o dodatku solidarnościowym i wyższym zasiłki dla bezrobotnych do Sejmu. Ten z kolei szybko poparł ustawę w głosowaniu.
Gdzie złożyć wniosek o dodatek solidarnościowy?
Bezrobotni, którzy utracili pracę z powodu epidemii koronawirusa mogą zastanawiać się teraz, kiedy – i w jaki sposób – mają składać wniosek o dodatek solidarnościowy. Jak się okazuje, świadczenia będzie wypłacać Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W związku z tym osoby ubiegające się o dodatek mają składać wnioski właśnie do ZUS. Tyle, że nie bezpośrednio w placówce Zakładu, ale wyłącznie elektronicznie. W tym celu muszą założyć konto na platformie PUE ZUS (jeśli jeszcze go nie mają).
Co ciekawe, wiele wskazuje na to, że obywatele coraz częściej będą korzystać z tej formy składania wniosków. Może świadczyć o tym chociażby fakt, że o przyznanie 500 plus na wakacje (a właściwie: o przyznanie odpowiedniego numeru cyfrowego) również trzeba będzie wnioskować przez PUE ZUS.
Wniosek o dodatek solidarnościowy może złożyć ok. 500 tys. osób – a przynajmniej szacuje się, że tyle jest uprawnionych do jego pobrania. Na razie jednak ustawę musi przyjąć Senat. Później trafi do podpisu prezydenta.
Dodatek solidarnościowy będzie wynosił 1400 zł i będzie przysługiwać przez trzy miesiące. Dodatek nie będzie opodatkowany, natomiast składki z tytułu ubezpieczenia społecznego będą przez ten okres płacone z budżetu państwa.