Mamy szansę na dodatkowe dni wolne, ale i tak niechętnie z tego korzystamy

Praca Dołącz do dyskusji
Mamy szansę na dodatkowe dni wolne, ale i tak niechętnie z tego korzystamy

Pracownicy w Polsce zyskali możliwość korzystania z urlopu opiekuńczego i z tytułu nadzwyczajnych okoliczności, czyli urlopu z powodu siły wyższej. Mimo możliwości niezbyt chętnie korzystamy z tych uprawnień, a znaczna część polskich pracowników nawet nie wie o ich istnieniu.

Dodatkowe dni wolne dla zapracowanych Polaków

Mimo że Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów w Europie (OECD podała, że w 2021 roku przepracowaliśmy średnio 1830 godzin), często nie są świadomi możliwości urlopowych, które mogłyby pomóc im w zachowaniu równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

Nadmierne obciążenie pracą może doprowadzić do wypalenia zawodowego i zwiększyć liczbę zwolnień lekarskich. By temu zapobiec, wprowadzono przepisy promujące work-life balance, jednak ich efektywność pozostawia wiele do życzenia. Badanie ClickMeeting ujawniło, że aż 75 proc. Polaków nie zna tegorocznych zmian w prawie dotyczących zachowania równowagi między pracą a odpoczynkiem.

Na mocy przepisów, które weszły w życie w kwietniu 2023 roku, pracownicy zyskali dodatkowy 5-dniowy urlop opiekuńczy oraz 2 dni lub 16 godzin urlopu z powodu działania siły wyższej. Niestety mało który z pracowników zdaje sobie sprawę z nowych uprawnień. Poza tym nie dla wszystkich są to dostatecznie atrakcyjne opcje ze względu na fakt, że urlop opiekuńczy jest bezpłatny, a ten z powodu działania siły wyższej płatny w połowie. Innym problemem jest niejasność definicji „spraw rodzinnych” w związku z urlopem z powodu siły wyższej i brak narzędzi dla pracodawców chcących zweryfikować, czy pracownik kwalifikuje się do takiego urlopu.

Work-life balance w polskich realiach

Badanie Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką wykazało, że co piątemu pracownikowi zdarza się wyrabiać nadgodziny. Aż 64 proc. uczestników badania potwierdziło, że zdarzało im się pracować po godzinie 18 – 55 proc. respondentów stwierdziło, że jest to następstwem natłoku obowiązków. Reszta przyznała, że wynika to z elastycznego modelu pracy.

Z kolei z ankiety ClickMeeting wynika, że 51 proc. pracowników nie otrzymało informacji o nowych prawach. 42 proc. nie jest pewnych, czy firma, w której pracują, wprowadziła zmiany związane z work-life balance – 40 proc. twierdzi, że ich pracodawcy takich zmian nie wprowadzili. Tylko 11 proc. wskazało, że ich przełożeni już wcześniej dbali o równowagę między życiem osobistym pracowników a pracą.

Podsumowując, Polacy mają do dyspozycji dodatkowe świadczenia urlopowe mogące przyczynić się do lepszego balansu między obowiązkami zawodowymi a życiem prywatnym. Jednak aby te możliwości wykorzystać, konieczna jest większa świadomość praw pracowniczych oraz jasne komunikowanie tych zmian przez pracodawców.